-
Knackljud när motorn kommit upp i normal arbetstemperatur
en kompis hade knack ljud från sin 351c. troligen ramlagren,han bytte till en hög volyms oljepump(jag föredrar hellre en hög trycks pump) och körde på 20-40 olja och ljudet har varit borta i 2 säsonger.fast man bör nog ge motorn en översyning.
-
bustningar.
någon som kan tipsa om bra bustningar till framvagnen? kitt? pris? köpställe?
-
FMX
hej , det rymms mer olja vid turbin byte,man brukar fylla turbinen innan montering . ps.du vet väl att man kollar nivån i lådan i neutral läge och motorn i gång!
-
vevhusventilation ska gå till ???
HEJ. det brukar vara 2 anslutningar på förg.plattan en för vackumregulatorn till vxl-lådan, och en till vacumklockan på fördelaren. vad jag vet så tas luft genom ventil som sitter i oljepåfyllnings hålet. i andra ventilkåpan sitter en slang,ofta med backventil som leder upp till undersida av luft burken, och i luftburken råder ju undertryck. där med sugs luft igenom ventilen på andra sidan och igenom motorn till förbränning.
-
Renoverad motor
Hej. Tips, att montera in en summer som ljuder vid lågt tryck eller en oljetrycks mätare så att man kan hålla koll på hur många kilo man ligger på.
-
fälgar .
tack för tipset. vilket et har du?
-
fälgar .
HEJ. Är det någon som har tips på fälgar till en 1970 musse? Vad har de för bult cirkel? Tänkte mig något modernare än am racing och cargar.
-
Kluckar och slår..
kolla växellåds fästet ! gummit brukar ramla i sönder med tiden.
-
Hoppande mustang 66
kolla u-klammorna som håller bak axeln , lösa? kan ge den effekt du beskriver.
-
AOD Låda
låter som att ett shiftkitt kommer att behövas!
-
kam drevs installation? 351 c
har två markeringar på lilla drevet en nolla och en liknande en fyrkant på högkant. det´finns tre kilspår i drevet någon som vet hur det skall sitta eller har någon spräng skiss.
-
fmx -78
undrar om någon vet om det är någon skillnad på fmx efter 78 mer än oljefiltret och lite skillnad på utformningen av vxl-huset.