Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Auto Classica i Ystad

Featured Replies

comment_72960

Jag är rejält sugen på en röd -66 cab GT som Auto Classica i Ystad har till salu http://www.autoclassica.se När jag pratar med dem så verkar allt stämma, alla siffror och bilder ser bra ut. Jag bor i Stockholm så det är lite mer än att bara svänga förbi och titta. Jag hittade lite info här på forumet men finns det någon som vet lite mer om firman? Det kanske finns någon som bor i trakten som tittat på bilen?

  • Author
comment_72971

Jag tycker också den är högt prissatt men samtidigt så verkar ju allt stämma. Alla siffror, färg, motor o.s.v. Dessutom är det vad jag kan bedömma från säljarens info och bilder, en äkta GT och en äkta pony-bil. Så priset blir ju så klart lite högre, frågan är om det är alldeles för högt. De har ju annonserat bilen sedan årsskiftet, typ.

comment_72975

Om det är en äkta GT eller inte är väldigt svårt att säga. Det finns en kvinna i USA som ligger på alla data när det gäller ford och i synnerhet mustanger från 60-talet. Hon brukar i de flesta fall kunna reda ut om den är äkta. Faktum är att det finns fler GT bilar till salu idag än det tillverkats, vilket borgar för att väldigt många är klonade.

Många mustanger försågs med GT options ute hos bilförsäljarna, men räknas inte som äkta. Därutöver tillkommer väldigt många som är klonade i efterhand.

/Tommy.

comment_73006
Det är ett tag sedan "Emmingerfakturorna" togs om hand av Kevin Marti.

OK, jag mailade med en kvinna på allfordmustangs.com som hade tillgång till en massa chassinummer och produktionsdata på mustanger, mailade bara chassinumret och fick svar på det mesta.

/Tommy.

comment_73035

Ok, tråden har spårat ut lite från ämnet, jag var tvungen att logga in på www.allfordmustangs.com och kolla.

Det finns en person där med användarnamnet Veronica som svarar på frågor gällande chassinummer. Så det var inte eminger jag var i kontakt med.

Kassler, det är dina pengar, men jag skulle göra en grundlig utredning innan jag gjorde affär,,,

/Tommy.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.