July 3, 200915 yr comment_76456 Finns det risk att man förstör något i instrumenteringen ifall spänningsregulatorn är trasig?
July 3, 200915 yr comment_76468 Hej!Förmodligen inte, men mätarna, bränsle och temp. kommer att visa för mycket.Mvh.pools
June 22, 201014 yr comment_93934 Spänningsregulatorn, var sitter den någonstans i instrumentpanelen på en -68. Har samma problem, för höga värden på tank,värme och oljetrycksmätarna. Ny tankarmatur, nya givare för värme och oljetrycksmätarna är monterade. Kanske någon har en bild på spänningsregulatorn så är den lättare att känna igen. Men jag har för mig att det oftast har varit ett problem med tankmätaren att den har visat för mycket på dom äldre Mustangerna.
June 22, 201014 yr comment_93957 Spänningsregulatorn, var sitter den någonstans i instrumentpanelen på en -68. Har samma problem, för höga värden på tank,värme och oljetrycksmätarna. Ny tankarmatur, nya givare för värme och oljetrycksmätarna är monterade. Kanske någon har en bild på spänningsregulatorn så är den lättare att känna igen. Men jag har för mig att det oftast har varit ett problem med tankmätaren att den har visat för mycket på dom äldre Mustangerna.Kolla den här tråden.viewtopic.php?f=10&t=9338&hilit=radiomanMvh.pools
July 8, 201014 yr comment_94560 Ingen som kommit nåt enkelt sätt att mäta "genomsnittsspänningen" ut ur orginalregulatorn. Om den bara visar fel så går den väl att justera till. Det sitter ju en justerskruv på regulatorn som spänner ett metallbleck. Tog själv regulatorn från en gammal folka-pickis, funkar bra fast på vw språk heter den visst 6-voltsregulator istället för 5-volt. Och dom ser väldigt lika ut, och har en likadan justerskruv.
July 9, 201014 yr comment_94575 Hej!Vad menar du med "enkelt sätt"? Du behöver en voltmeter.Och som det står i denna länk: viewtopic.php?f=10&t=9338&hilit=radiomanska den ge mellan 5-6 volt. Men skit i den gamla 60-talskonstruktionenoch sätt dit en modern regulator, som också finns beskriven i länken.Mvh.pools
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.