Jump to content

Featured Replies

comment_78939
Ingen annan som tycker att nackstöden är för mycket framåt böjda ?.

Går att justera upp/ner men inte vinkla :( när man kör en längre sträcka känns det i nacken :evil:

Stol byte......kanske.

//Micke.

Har fått den frågan tidigare, och jag kollade upp lite varför den är designad just så. Anledningen är för att "tvinga" folk att sitta rätt i bilen och ha korrekt körställning. Liggande körställning är knappast att rekommendera för säkerhet, även fast det kanske är bekvämare för vissa.

Här är en bild som visar hur man ska sitta, och glipan mellan nackstöd och huvud ska inte finnas där vid eventuell krock. Det är det som skapar whiplash och andra huvudskador.

Enda du kan göra är att byta stolar, vilket inte är helt fel då det finns betydligt bättre och bekvämare och inte minst snyggare!

comment_79213
Ingen annan som tycker att nackstöden är för mycket framåt böjda ?.

Går att justera upp/ner men inte vinkla :( när man kör en längre sträcka känns det i nacken :evil:

Stol byte......kanske.

//Micke.

Jag tycker de är toppen då avståndet mellan nacken och stödet är litet. Passar mig bra i alla fall. Men visst vore det bra att kunna vinkla stödet.

Kanske är möjligt på 2010:orna...?

/MOS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...