May 13, 201212 yr comment_115102 Har något konstigt gnisslande ljud från bakdelen på bilen. Märks när man kör lite saktare då vägljudet inte är så högt. Låter som att en fågel är instängd och upprörd i skuffen. Någon som haft så tidigare? Bilen är en 2010.
May 13, 201212 yr comment_115106 Kanske bromsklossarna inte riktigt "satt" sig rättTesta dra i handbromsen när du kör i den låga hastigheten om det tystnar.Tystnar det så behöver du nog köra lite hårdare med bromsarna ett tag.
May 13, 201212 yr comment_115114 Har du kollat att reservhjulet är ordentligt fastskruvat så att det inte ligger och gummignider i baljan? Det har hänt förr på andra bilar.
May 13, 201212 yr Author comment_115129 Reservhjulet är åtdraget, men då jag drar i handbromsen är det som att jag tycker att det blir tystare faktiskt. Får testa nöta lite broms ;-
May 17, 201212 yr Author comment_115307 La min flickvän i skuffen där hon fick lyssna. Ljudet kommer från höger bakhjul och tystnar helt klart när man drar i handbromsen. Såg idag att den ena av dom två "skrikplattorna" vid bromsklossarna saknades. Kanske det är det?
May 18, 201212 yr comment_115382 Japp det kan ju vara lönt klistra på nya plattor eller stryka på ett mycket tunt lager kopparpasta.Vet inte om Ford har skrikplattor original men skadar ju inte sätta ditFörresten glöm inte plocka ur flickvännen ur skuffen när du är klar!Eller är det hon som skriker kanske? Mitt fruntimmer är väldigt gnällig när hon sitter brevid!
May 19, 201212 yr comment_115426 Japp det kan ju vara lönt klistra på nya plattor eller stryka på ett mycket tunt lager kopparpasta.Vet inte om Ford har skrikplattor original men skadar ju inte sätta ditFörresten glöm inte plocka ur flickvännen ur skuffen när du är klar!Eller är det hon som skriker kanske? Mitt fruntimmer är väldigt gnällig när hon sitter brevid! Du var ju riktigt kul :-) fyndigt så det räcker, fick mig ett gott skratt, ta inte illa upp bara trådskapare.VH//Johan
June 5, 201212 yr Author comment_116125 Haha, absolut inte.... Tyckte faktiskt själv att det var helt ok att ha henne där bak ;-)Men det är helt klart bromsarna, ljudet har kommit mer å mer och man behöver bara röra lätt på bromspedalen så blir det knäpptyst.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.