Jump to content

Featured Replies

comment_126823

Hej!

Har vibrationer i chassit på min Mustang 65:a som har funnits där sen jag köpte bilen för 3 år sen.

Kommer som vanligt vid 80-90 km i timman.

Alla däck bytta och balanserade men en av bakfälgarna var lite vind och krävde vikter på 80 g in och utvändigt för att bli bra.

Bakaxeln är renoverad, kardanen är renoverad och balanserad, motorn är renoverad convertorn till växellådan är ny och oljemängden är rätt.

Så det enda som jag inte gjort vid ännu är v-lådan en C-4 70 tals modell

Kan den orsaka vibrationerna?

Någon som har en ide?

Tackar på förhand

Bengan

comment_126869

Hej

Har oxå velat med vibrationer:-). Du kan kolla yoke lagringen i struten på lådan. Den är både billig å enkel å byta. Fast det som fick bort mina vibrationer va att gå ifrån fabriksinställningen på camber vinkeln. Dom som gjorde hjulinställningen hade ställt, efter vad dom sa, fabriksinställning. Det innebar en positiv camber, hjulen lutar utåt upptill. Men efter råd från vår eminenta Janne Josefsson att ställa med ytterst lite negativ camber så försvann alla vibrationer. Helt plötsligt va det skönt å åka i 120:-). Fast då kom andra problem. Då märktes dom dåliga stötdämparna. Fast det är en annan historia. Fast där var janne med med tips på val av dämpare, å jag är så nöjd. Så man har lärt sig å fråga dom som vet, då slipper man uppfinna hjulet varje gång:-).

Mvh Olle

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...