June 7, 20168 yr comment_151420 Finns det något medel som ni kan rekommendera på dom svarta plast listerna, kjolarna , som håller dom snygga?
June 8, 20168 yr comment_151422 Silikonolja är grymt på plastdetaljer, har även kört det på aluminiumscoopet till shakerhuven med super resultat.
June 8, 20168 yr comment_151424 Kan nog funka men tänk på att allt med silikon är lackerarnas värsta fiende.
June 8, 20168 yr Author comment_151426 Ska inte lacka den på flera år....men har du nått annat förslag?
June 8, 20168 yr comment_151428 1 timme sedan, Tommy Cavallin said: Ska inte lacka den på flera år....men har du nått annat förslag? Nej Har ingen bra koll på detta. Detta med silikon var mer en erfarenhet efter mitt lackprojekt denna vinter.
June 8, 20168 yr comment_151434 18 timmar sedan, Tommy Cavallin said: Finns det något medel som ni kan rekommendera på dom svarta plast listerna, kjolarna , som håller dom snygga? Finns många bra medel men jag använder mig av Ultima tire & trim guard plus. Funkar klockrent på plast och gummi som börjat förlora sin svarta look. Finns även något som heter Concept Vista men det luktar apröv. Jag bor nere i Skåne och skulle du vilja testa båda medlen har jag det hemma, så bara titta in en dag.
June 8, 20168 yr Author comment_151437 2 timmar sedan, Tobbe1977 said: Finns många bra medel men jag använder mig av Ultima tire & trim guard plus. Funkar klockrent på plast och gummi som börjat förlora sin svarta look. Finns även något som heter Concept Vista men det luktar apröv. Jag bor nere i Skåne och skulle du vilja testa båda medlen har jag det hemma, så bara titta in en dag. Tack för inbjudan, jag bor i Iggesund, utanför Hudiksvall, Hälsingland. Så det blir lång väg . köpte detta i dag, provade lite . Verkar bra, får se hur länge det håller sig snyggt
June 8, 20168 yr comment_151444 Skadar ju inte o testa. Men är det spray så är jag tveksam till att det kommer hålla längre än till nästa tvätt.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.