April 19, 20178 yr comment_155980 Hej En liten fråga vi började undra över redan förrförra säsongen. Vid färd med ngr mils mellanrum rasslar och skramlar det någonstans baktill i bilen ( en -05:a) Inte så mycket skramlar utan mest ett rassel, kvitter. KAN det ha något att göra med ventilationen från bensintanken eller vet någon på råd vad det kan vara ? Märks ingenting i bilen i övrigt.....bara detta "missljud"
April 19, 20178 yr comment_155983 Jag tror du kör för nära kanten så du får med dig en brevlåda då och då. ..... ;-)
April 19, 20178 yr Author comment_155984 Haha......om det vore såå enkelt men nej.....är vääldigt försiktig vid brevlådorna
April 19, 20178 yr comment_155985 Kan det vara som på min, detta Stags bussning Skickat från min iPhone med Tapatalk
May 7, 20178 yr comment_156436 Jag hade lite klånkande de första månaderna... Sedan fick jag reda på att det var lite muttrar som inte var åtdragna... Hela bakaxeln satt löst... Tack och lov hade den inte ramlat av när jag testat att få upp den i 5000 rpm på femman... Så, mitt råd... Kolla av alla bultar och muttrar!
May 9, 20178 yr comment_156476 hathyllan har även en tendens att skramla / kvittra ibland letade som bara den på min 06:a innan jag hittade det (stoppade in sonen i skuffen och körde tills han hittade det)
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.