September 26, 20177 yr comment_158431 Någon som vet värde för framvagns inställning Mustang 66,Cab original fälgar och däck? 14 tums hjul Är på verkstad men dom kan inte hitta värde för inställning. Någon som vet? Tacksam för all hjälp. Ändrade %s av %s (%s)
October 1, 20177 yr comment_158477 Originaldäck? Inte radialdäck alltså? Med radialdäck hade jag ställt: -1 camber 1/8-1/4" toe-in 2,5 positiv caster Jag ställde min bil med gradskiva i iPhone för camber och lång rätskiva för toe, det blev riktigt bra, körde så lite så det blev aldrig av att köra till en riktig verkstad. tror inte de är så känsliga, det är ju glapp överallt och med 70 profil verkar det mesta funka.
October 1, 20177 yr Author comment_158478 Tack för ditt svar Foose. jag la på 185/75/14, det blev fel i leveransen. men det funkar bra . Radial däck. Och inställning mätte killen fram på liknande vis som du. den stod ca 25 mm fel i framvagn och gick knappt att köra med nu är den stabil, så pass att jag blev förvånad. har fått inställnings mått av 2 andra här från Mistang klubben som oxå var till stor hjälp. Ett stort tack för all hjälp. mvh. Christian
October 1, 20177 yr comment_158481 Dra på med så mycket positiv caster du kan få, det hjälper med kursstabiliteten.
October 1, 20177 yr Author comment_158482 Tack Jan. Den är absolut stabil. Som en nyare bil. Så det har killen gjort bra. Han verkade att veta vad som skulle göras. Och kostade nästan ingett. Bra att veta ändå. Mvh. Christian
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.