March 7, 20196 yr comment_165491 12 timmar sedan, PelleC said: Hämtar mina nya på fredag. 😎 Blir ungefär som på min PS montage... riktigt nice, vad har du för dimmensioner på dom samt svålarna?
March 7, 20196 yr comment_165499 Leverade dessa fälgar idag 20x11 bak 20x9.5 med 305or bak svarta hjulmuttrar och ett GT350 fjäderbensstag
March 7, 20196 yr comment_165505 12 timmar sedan, corvette said: riktigt nice, vad har du för dimmensioner på dom samt svålarna? 20x8.5 ET42 fram 20x10 ET45 bak Michelin Pilot Sport 4S 265/40 resp 295/35 Lite hög ET fram men jag har spacers som löser detta isf. 🙂 Kan nog bli bra...👍
March 11, 20196 yr comment_165552 Behöver tips på fälgar till min GunMetall (mattgrå metallic) - GT 18. Kan man ha något annat än svarta? Jag var och tittade på RSR550 bronze-fälgar och tyckte då att det skulle bli lite väl "wild and crazy", men efter att ha funderat nån vecka eller 2, så kändes det som att det skulle kunna bli bra med lite färg, men då var de ju sålda... 😉 GunMetall färgen gör ju att bilen blir ganska diskret och det skulle vara kul med fälgar som livar upp den lite... Tips mottages tacksamt! 😄
May 4, 20195 yr comment_166396 Har någon tips på vart man kan hitta centrumringar? Vi har 70.5 som navmått men hittar bara 70.6 eller 70.3.
May 4, 20195 yr comment_166397 27 minuter sedan, Streiff said: Har någon tips på vart man kan hitta centrumringar? Vi har 70.5 som navmått men hittar bara 70.6 eller 70.3. kanske https://www.cjponyparts.com/
May 4, 20195 yr comment_166398 42 minuter sedan, kanske mustang said: kanske https://www.cjponyparts.com/ Nej där har jag tittat redan. Verkar inte vara vanligt med 70.5mm navmått utifrån vad har hittat. Är ju en del folk här som bytt hjul, så hur har ni gjort? Edit: kanske duger med 70.6 för att få hjälp att centrera hjulen skapligt. Dom dras ju ändå fast och hålls av bultarna/friktion även om navet inte skadar om det hjälper till. Ändrade %s av %s (%s)
May 4, 20195 yr comment_166400 42 minuter sedan, Streiff said: Nej där har jag tittat redan. Verkar inte vara vanligt med 70.5mm navmått utifrån vad har hittat. Är ju en del folk här som bytt hjul, så hur har ni gjort? Edit: kanske duger med 70.6 för att få hjälp att centrera hjulen skapligt. Dom dras ju ändå fast och hålls av bultarna/friktion även om navet inte skadar om det hjälper till. 42 minuter sedan, Streiff said: Nej där har jag tittat redan. Verkar inte vara vanligt med 70.5mm navmått utifrån vad har hittat. Är ju en del folk här som bytt hjul, så hur har ni gjort? Edit: kanske duger med 70.6 för att få hjälp att centrera hjulen skapligt. Dom dras ju ändå fast och hålls av bultarna/friktion även om navet inte skadar om det hjälper till. Jag har bara haft S550 specifika, har ej behövt ha några navringar. Vad är det för fälgar du tittat på?
July 11, 20195 yr comment_167394 Då har jag äntligen fått mina Project 6GR Seven i satin graphite med Pirelli Zero 275/35R20 & 305/35R20 monterade. Jädrar i gatan vad snyggt det blev om jag får säga det själv!
July 11, 20195 yr comment_167405 6 timmar sedan, Streiff said: Då har jag äntligen fått mina Project 6GR Seven i satin graphite med Pirelli Zero 275/35R20 & 305/35R20 monterade. Jädrar i gatan vad snyggt det blev om jag får säga det själv! Shnyggt. 🙂 Tycker att dem ser ännu bättre ut när man står snett bakifrån. Ser man hur mkt de är konkava. Har själv likadana i 5 ekrade satin svart. Ser att du kör med org centrumkåpor, bara ett litet tips när du tvättar. Att hästen sitter inte hårt på plastbiten. När jag tvättade med svamp råkade jag dra av hästen. Så jag kommer köra med 6GR kåporna i fortsättningen.
July 11, 20195 yr comment_167406 1 hour ago, Tobbe1977 said: Shnyggt. 🙂 Tycker att dem ser ännu bättre ut när man står snett bakifrån. Ser man hur mkt de är konkava. Har själv likadana i 5 ekrade satin svart. Ser att du kör med org centrumkåpor, bara ett litet tips när du tvättar. Att hästen sitter inte hårt på plastbiten. När jag tvättade med svamp råkade jag dra av hästen. Så jag kommer köra med 6GR kåporna i fortsättningen. Hade på p6gr först men tyckte det blev bättre med den svarta accenten med muttrar o sidoemblem.. tryckte loss en häst när jag tog av dom från originalhjulen men dom är bara att knäppa på plats igen... går säkert att säkra på baksidan med epoxi eller liknande.
July 12, 20195 yr comment_167413 12 timmar sedan, Streiff said: Hade på p6gr först men tyckte det blev bättre med den svarta accenten med muttrar o sidoemblem.. tryckte loss en häst när jag tog av dom från originalhjulen men dom är bara att knäppa på plats igen... går säkert att säkra på baksidan med epoxi eller liknande. Jo de e sant. Nu är min kärra CO så då matchar 6GR kåporna min bil rätt så bra. Men för övrigt är fälgarna grymt snygga och lätta att hålla rena.
July 12, 20195 yr comment_167427 21 timmar sedan, Streiff said: Hade på p6gr först men tyckte det blev bättre med den svarta accenten med muttrar o sidoemblem.. tryckte loss en häst när jag tog av dom från originalhjulen men dom är bara att knäppa på plats igen... går säkert att säkra på baksidan med epoxi eller liknande. Om jag hade liknande bil som din egen, skulle jag satsat på en GT350R spoiler och monterat den på bilen. Det skulle bli grymt snyggt men det är min åsikt.
July 12, 20195 yr comment_167428 29 minuter sedan, Robban1 said: Om jag hade liknande bil som din egen, skulle jag satsat på en GT350R spoiler och monterat den på bilen. Det skulle bli grymt snyggt men det är min åsikt. Nja det är jag nog inte så sugen på, men en diskretare Foose-spoiler kunde kanske vart något för framtiden!
August 3, 20195 yr comment_167788 On 2018-06-01 at 04:23, Ervin black n red said: Finns dessa original fälgarna i 20”? eller något märke som liknar dessa fälgarna Gillar dessa fälgarna väldigt mycket men önskar att de var lite större. Dom liknar dessa fälgar, eller?
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.