Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Blinkers problem

Featured Replies

Mustang GT 2007

När jag bromsar blinkar det på vänster sida en gång. Aldrig på höger. Tidigare ägare vilken importerade bilen ifrån USA hade monterat en Customtronix--LED Blinker Splitter,

Model No: LEDRLBS.  Baklysen är med 3 sektioner röda glas. Blinkersen är monterad i backljuset med gul lampa. Vad kan felet vara. Jag har läst att inkommande signal ifrån det  tredje bromsljuset , vilket är monterat på bakvingen, skall koppla bort blinkerssignalen. Detta fungerar ej för vänster sida.

Tacksam för hjälp.

  • Author

Vet ej. Köpte bilen 2018.05.30 Bilen importerades för att säljas vidare. Så jag är första "riktiga" ägaren. En bakomvarande Mustangägare upptäckte fenomenet i Juli-Aug. Jag hade ingen aning då om problemet.

Det där måste mätas upp då det är något fel i Sverige konverteringen

  • Author

Ja men hur. Jag har väl någotsånär kunskap om strömmens väg hit å dit. Begränsad behörighet. Jag får testa insignalerna samt utgående, broms samt vänster blink.

Bästa sättet är att återställa bilen till original  se att allt funkar, och sedan koppla om allt korrekt

  • Author

Monterade ett motstånd på 50W 8 ohm pararellt med utgång vänster blink. Enligt Blinker Splitter information på nätet kunde man montera ett motstånd på 5,6ohm pararellt. Hade dock bara ett 8 ohm hemma. Det hjälpte inte. Det är inte varje gång man bromsar som det blinkar till.😒😁

  • Author

Är det någon som har en gammal Blinker splitter jag skulle kunna prova? Fungerar det, vill jag köpa den.🤩

  • 5 years later...

Hej!

Har exakt samma problem på en mustang 2007 som vi monterat blinker splitter på.

Undrar därför om det löste sig för dig och hur du gjorde i så fall?

Mvh

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.