April 17, 200717 yr comment_38282 Hej!Jag håller på att konvertera från miles till km/h på min -69a. Har nu köpt en mätartavla. Någon som har råd eller tips på hur man för över eller justerar så man får samma antal mil på mätaren. Det sköts via små kuggar som ligger mot kanten på mätartavlan..ja ni som hållt på med det förstår nog vad jag menar.MVHRoosen
April 17, 200717 yr comment_38284 Finns det utbytbara kuggar till hastighetsmätarinstrumentet så att man även kan konvertera vägmätaren?Det har jag aldrig hört om. Intressant. Orka byta? Kanske var det inte det du frågade om?
April 17, 200717 yr Author comment_38298 Du väcker en intressant fråga... idag har jag miles både i hastighet och vägmätare (?) och byter till en mätartavla som har km/h och km. Hastighet är inget konstigt men hur på verkar det vägmätaren? Vad säger SBP när det är dags? De har ju regat med-eller omedvetet i i miles?!/Roos
April 17, 200717 yr comment_38299 Kilometer/milesräknaren är inget som är tvunget att finnas eller fungera på en bensinbil för besiktningens skull. Att de läser av den är bara en service samt att det är siffror och statistik som de sedan kan tex sälja till olika företag som vill få veta nått speciellt ,,,,,,typ fel/ mil etc på en speciell modell.mvh Tommy.
April 17, 200717 yr comment_38310 Min tavla visar hastighet i km/h och mätarställningen visar miles. De har ännu inte brytt sig på besiktning och jag finner ingen anledning till att de borde göra det. Jag klurar på om jag ska nolla mätarställningen och sedan ta bort nån kugge så den inte rör sig mer. Så slipper man fundera på det.
April 17, 200717 yr comment_38325 He he , vem fan tittar på vägmätaren i sin entusiastbil <1970?Ingen, tror jag. De som gör det fixar mätaren själva , eller?Besiktningsgubbarna skiter då i det.Att fixa en FM radio och att byta rem + serva sin stereo 8 spelare så man kan höra José Feliciano sjunga hits från 1971 i sin stereo 8 spelare i bilen, det är viktigare tror jag. Eller hans hit "Shake a hand" ... från samma tid (1972 ?)
April 18, 200717 yr Author comment_38348 har man en bil som finns regad hos SBP sen den var ny(såld eller imorterad) är det intressant, tycker jag i alla fall och en ev. köpare. Sen håller jag med om att jag lyssnar hellre på musik än tittar på mätartavlan....har dock aldrig sett det som ett alternativ....
April 18, 200717 yr comment_38356 Km eller miles på skalan spelar ju ingen roll. Och det bilprovningen skriver, är ju åksträckan på bilen som är exakt lika oavsett vilken sort det är efter siffrorna. Möjligen att lite gittarlir från José Filiciano underlättar när man ska räkna om milen till svenska mil???
April 18, 200717 yr comment_38359 Hej.Du kan göra som JAG har gjort, nollställ räknevärket och byt till kilometer skala, skriv av det gammla innan nollställning, då är det lätt att följa rullade mil, räkna om miles i efterhand. Det blir också lättare att följa mätarsiffror mellanbesikningar, bilprovningen skriver bara för sakensskull upp mätarställningen, det ingår i uppgiftensom besikningsman har vid en kontrollbesiktning.
April 19, 200717 yr Author comment_38402 men mr Tackman har och hann inte svara på mina mail innan jag fixat allt!MVHRoos
April 19, 200717 yr comment_38406 men mr Tackman har och hann inte svara på mina mail innan jag fixat allt!MVHRoosHar du kuggat om mätaren eller vad menar du?Annars kanske Instrument JIGE AB i Leksand kan fixa det.www.instrumentjige.seMvh.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.