January 22, 200817 yr comment_48081 Fick brev idag från besiktningen, bilen ska besiktigas i mars. Just nu är följande gjort. Sidoblinkers på framskärm, blinkers i backljus bak.Vad är det mer som måste göras med belysningen? Vad har gått igenom för er som redan klarat av de? /Simon
January 22, 200817 yr comment_48086 Fick brev idag från besiktningen, bilen ska besiktigas i mars. Just nu är följande gjort. Sidoblinkers på framskärm, blinkers i backljus bak.Vad är det mer som måste göras med belysningen? Vad har gått igenom för er som redan klarat av de? /Simonom vi snackar kontrollbesiktning så brukar detta räcka, såvida resten av bilen är ok såklart.Personligen skulle jag även kolla att jag har vitt p-ljus fram, och har du inte det så finns det p-ljusinsatser för 995kr hos en viss icke namngiven återförsäljare. busenkelt att montera.
January 22, 200817 yr Author comment_48088 Jasså bakljusen duger? Va bra! Jag har inget vitt p-ljus fram, utan de oranga som är original, fråga mig inte hur det har gått igenom regbes. men det har de tydligen. Så då är det ett par insatser med vitt ljus som behövs då...
January 23, 200817 yr comment_48097 Hej.Det är lite andra lättare besikningsregler om du har en flyttgods bil, frågan har varit uppe mångagånger, kolla i sökfunktionen överkant FORUM.
January 31, 200817 yr Author comment_48486 Nja... flyttgodsbil är det ju inte tal om. Den e reggad som vanlig personbil. Grufman: Ger ni nån klubbrabatt på p-ljusinsatserna?/Simon
January 31, 200817 yr comment_48495 Nja... flyttgodsbil är det ju inte tal om. Den e reggad som vanlig personbil. Grufman: Ger ni nån klubbrabatt på p-ljusinsatserna?/SimonTyvärr inte. Men dom är väldigt prisvärda som dom är. 995kr inkl moms för ett par. Orangea lampor ingår... det är inte dåligt det priset.
February 1, 200817 yr Author comment_48500 Nä de har du rätt i de är ett bra pris. Men är man från Borås så måste man ju fråga. Men du tror att det räcker med dem för att bilen ska gå igenom, ljusmässigt alltså? Dimper nog in en beställning inom kort i så fall. /Simon
February 1, 200817 yr comment_48508 Nä de har du rätt i de är ett bra pris. Men är man från Borås så måste man ju fråga. Men du tror att det räcker med dem för att bilen ska gå igenom, ljusmässigt alltså? Dimper nog in en beställning inom kort i så fall. /SimonFram räcker det bra. Men bilen i övrigt måste naturligtvis också vara godkänd. Många kompletterar även med godkända bakljus. Mer info om det finns på vår hemsida.Mvh,Fredde
March 4, 200817 yr Author comment_50397 Jag ska i dagarna besiktningfixa bilen. Har fått baklampor och parkeringljus från Grufman så den biten är nog inga problem. Men jag funderar på de röda sidomarkeringarna som är bak, de får väl inte lysa eller hur är de?HUr gör jag för att på ett enkelt sätt koppla ur dom? Vad händer om jag bara rycker ur lampan för besiktningen, varnar bilen då?/Simon
March 4, 200817 yr comment_50398 Jag har "hört" att det inte får lysa rött där i bak. Vet dock inte hur det är.Går det kanske på ett enkelt sätt o dra ur lampan ur lyktan. Och låta den lysa gömd? Då funkar den ju men lyser inte. Men jag tror inte att Ford har nått larm på lamporna. Iof blev jag väldigt förvånad när den varnade för att jag inte har stängt av blinkersen.
March 4, 200817 yr Author comment_50399 Inget larm tror du... Kan ju testa i alla fall. Ja den där blinkersvarnaren var en överraskning. Över 500m eller nåt var de väl eller?
March 4, 200817 yr comment_50400 Jo det kan nog stämma.Det bör väl va rätt enkelt o komma åt den där lampan?Tänkte själv dra ur den för säkerhetensskull. Eller iaf titta hur det är gjort så man kan göra det snabbt på besiktningen om det skulle va.
March 4, 200817 yr Author comment_50402 Ok tack. Det betyder ju att den är olaglig även om den inte lyser. Då den har röd reflex, eller?
March 4, 200817 yr comment_50406 Glödlampa ur och svart gaffatejp på glasen och saken var biff för min del.
March 4, 200817 yr comment_50415 Ok tack. Det betyder ju att den är olaglig även om den inte lyser. Då den har röd reflex, eller?Sant, men jag har aldrig hört talas om att de slagit ned på reflexen, inte ens på 70-talet då mer eller mindre allt var förbjudet. Bakvinge, backspeglar, etc. slogs ned på utan pardon, och hade man kromade/blanka fälgar så var de alltid framme med måttbandet för att mäta spårvidd. Det är oändligt mycket bättre idag om man jämför med den tiden!
March 5, 200817 yr Author comment_50468 Sant, men jag har aldrig hört talas om att de slagit ned på reflexen, inte ens på 70-talet då mer eller mindre allt var förbjudet. Bakvinge, backspeglar, etc. slogs ned på utan pardon, och hade man kromade/blanka fälgar så var de alltid framme med måttbandet för att mäta spårvidd. Det är oändligt mycket bättre idag om man jämför med den tiden!Ok då river jag ut lampan o kör in på besiktningen med ett flin. Tack för hjälpen alla!/Simon
March 5, 200817 yr comment_50480 Tejpen på glaset är en enkel försäkring från att slippa åka dit igen.... Det som är lite lustigt i denna diskussion är att jag fick för mig att de äntligen släppt detta tramset med de röda sidoljusen nyligen, men jag kan ha hört fel.
March 5, 200817 yr comment_50497 Men nya bilar idag t ex Volvo har ju röda dioder som lyser bak från sidan, då borde ju reflexen med lampa vara laglig?????? Eller?????
March 5, 200817 yr comment_50505 Den frågan ställdes till Vägverket förra året. Jag la in en länk för bara några inlägg sedan.
March 6, 200817 yr comment_50549 ja precis, det är ju så på endel volvo v40 modeller, det lyser både bak och fram på fram o bakstötfångarna, så det borde ju inte va några problem me Mustangarna eller?
March 6, 200817 yr comment_50551 OK, här är vad Vägverket sa i ämnet ... igen.http://www.mustangclubsweden.com/phpBB2 ... 9806#49806
March 6, 200817 yr Author comment_50554 Blev lite tjötigt de häringa! Men de e synd att de ska vara så krångligt med amerikanska bilar. De funkar ju på en hel kontinent, så varför inte här? Men så e de ju, så då får de ju bli så!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.