September 21, 200816 yr comment_61507 Hej NickeSnygg och brutal bil, har du testat något på strippen? tider?Lycka till med bilen (pärlan).Mvh Lennart
April 4, 200916 yr comment_70844 Hej!Är denna bil färdigbyggd?Det finns bara ett riktigt sätt att göra färdigt ett bygge av denna kaliber och det är en bra mappning!Mail order tunes är värdelöst om man jämför. Finns stor risk att din bil går dåligt på låglast och för fett på fullgas.Vi kör No Fear Dyno Days 2009 i slutet av maj/början på juni där Paul Meister från firman Torq i Miami FL kommer och mappar. Han är en av de bästa i världen på mustanger och har bland annat mappat minst 100 bilar åt Steeda och över 1000 bilar totalt. Ring mig om du är sugen på ett riktigt bra resultat: 070 881 30 77
April 5, 200916 yr Author comment_70892 Blir jag nånsin "färdig"..? Har trott ett par gånger nu att det ska räcka... Men,men... Största problemet med den effekt jag tar ut är kylningen! Så, för att råda bot på detta gick jag ihop med 24 galna amerikaner med Shelby och fick C&R Racing att specialtillverka nya kylare samt värmeväxlare! I samma veva passar jag på att byta ut kyltank, intercoolertank och servotank till större i svartanodiserad aluminium... Fick grejerna nyligen och blev helt övertygad om att de skickat tomma kartonger när jag hämtade grejerna! Vägde absolut nothing!!! Hur coola och snygga som helst! Bara bilnördar förstår...Har dessutom ett par andra grejer på G... Vad gäller tunes så, visst kan vi kolla. Är mest en kostnadsfråga...Är rätt nöjd med KB-tunesen som jag har. Men, jag har ju ett par SCT-mojänger! Har tänkt kolla med John Lund annars!
April 6, 200916 yr comment_71027 Om du fortfarande har kylproblem med alla dina kylmoddar så är det bara en sak kvar att göra! Methanol kit ftw!
April 6, 200916 yr Author comment_71037 Erik!Bara så att du vet: min dator virusvarnar när jag går in på din hemsida!Vad gäller kylmoddarna så får vi väl se! Det lär snart visa sig, kan den här bilen rätt bra nu!Vad tar ni om man kommer och tunar då..? /Nicke
April 7, 200916 yr comment_71113 Jag låter Andreas svara på mappningen där. Det jag kan säga är att John Lund är grym! Men Paul är minst lika bra och har allt från twin turbo ford GT's till whipple gt500:or under sitt bälte. Och tom Herr Lund skulle erkänna att en custom tune på plats är alltid bättre än en mail order. Ang. Hemsidan så vet jag om det, det är någon trojan som spökar ibland den riktiga är online snart!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.