January 24, 201114 yr comment_101098 Varje gång jag lyckas dra runt en bromsnippel eller annan bult, slänger jag mig i bilen o kör 3 mil enkel resa hem till min far. Varför? Jo för han köpte på "nån marknad" dessa tänger. Fungerar ungefär som en rörtång. Övre käften är fjäderbelastad och griper hårdare ju mer man drar. De kan även användas som vanliga nycklar, men till runddraget(rostigt) är dessa bäst! Jag letat runt ÖVERALLT efter en egen uppsättning men inte hittat. Någon som vet??
January 24, 201114 yr comment_101105 Varför inte en vanlig polygrip? Är ju samma funktion.De har ju självlåsande käftar så de nyper ju hårdare du drar.Har själv dragit loss nipplar med dessa.En av mina favoriter är Bachos minsta på drygt 100mm lång som tar det mesta som är smått
January 24, 201114 yr comment_101113 Jag köpte en uppsättning Stag Super Wrench på DAK marknaden i Falun för 5 år sen. Fick ett garantibevis (10 år). Firman ska heta Stag Imex, Box 1, 710 41 Fellingsbro. www.stag.nu. e-post: info@stag.nu. Det verkar dock lite svårt att hitta firman på webben eller på hitta.se. Där ser man vad den 10-åriga garantin är värd.
January 25, 201114 yr Author comment_101142 Idag fick jag svar från Kina, där jag hittat "tängerna"... Nån som vill vara med o dela på 480st uppsättingar?? Det var minsta möjliga beställning.. Jag letar vidare!Per b: En polygrip greppar väl inte hårdare än man själv orkar knipa ihop??
January 26, 201114 yr comment_101162 Min favorit är en vanlig svetstång.Kläm fast den runt bromsnippeln eller bulten, ta en vanlig hammare och knacka försiktigt längst ute på svetstångens handtag. Det kan ta flera minuter med ihärdigt knackande innan bulten släpper men det sällan man misslyckas.Slå inte för hårt och ha inte för bråttom.Om jag märker att t.ex en luftningsnippel till ett bromsok sitter berghårt aktar jag mig för övervåld, det är bättre att ta en passande ringnyckel och knacka på den med en hammare direkt.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.