Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Posted

Tänkte passa på och styva upp pärlan (och eventuellt) få henne något närmare backen. Finns någon lämplig leverantör i Sverige eller är det lika bra att ta det från USA?

Var lite försiktig med att styva upp den bak, nya originalfjädrar räcker långt. Fram kan man gå på med lite hårdare än original.

Botanisera i din vanliga mekonomen/AD-center/vad du vill-butik efter fjädrar till Mercedes W123 diesel, det finns en med 17 mm gods som efter lite fintrimning av längden passar i mussen, betydligt billigare än att flygfrakta fjädrar från usa och hit.

Var noga med val av stötdämpare, en hårdare fjäder kräver en hårdare sättning på stötdämparna, justerbara är nästan ett krav och det finns inga dämpare för 300:-/ som fungerar, tro mig..

Tänkte passa på och styva upp pärlan (och eventuellt) få henne något närmare backen. Finns någon lämplig leverantör i Sverige eller är det lika bra att ta det från USA?

vp-autoparts har fjädrar som funkar fint och sänker 1"

Hej, kolla med Tord Jönsson, mannen som startade Mustangklubben! Hans firma Verrera Road Parts klarar nog av att hjälpa dig.

  • Author

Alla tre menar jag ;-). Sågade för mycket med svaret

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.