Posted July 26, 200519 yr comment_20412 Hej!Undrar vilket som är bäst när det gäller färgval. Ska man lackera bilen i originalfägen eller i den färg man tycker att den ser snyggast ut i. Vilket ger bilen mest värde?mvh/per
July 27, 200519 yr comment_20420 Mest värde ger förstås den exakta kulör som bilen rullade av bandet med 1968. Men annars bara en kulör som fanns att få till din bil när den va ny.Lackar du i en annan färg som inte fanns i Fords färgkarta 1968 så får du räkna med ett lägre värde när du säljer.Men det beror så klart på vem som köper bilen. Han kanske inte har någon koll på hur bilen var original, utan gillar den färg som är och betalar lika mycket för det. Det finns ju olika "kategorier" av köpare: dom som har koll och är måna om original och sen de som inte har koll och bara vill ha en cool bil.
July 27, 200519 yr comment_20425 Det finns ju olika "kategorier" av köpare: dom som har koll och är måna om original och sen de som inte har koll och bara vill ha en cool bil.Och om man har en mustang så har man en cool bil hur man än gör. Right?
July 27, 200519 yr comment_20432 Jag håller med Nicklas i det han säger. Skall du ändra färg så håll dig inom 68 färgerna. Och om du ändrar färg så gör det på riktigt, inget fusk jobb. Och se till att den kombinationen (inne/ute) du tänkt dig ochså fans 1968.Jag skulle inte göra detta på en GT 390. Det finns inget rätt eller fel här, bara åsikter. Det är din bil, du gör vad du vill med den. Vad har du idag? Och vad vill du ändra till??Henrik
July 27, 200519 yr comment_20443 Det är din bil självklart bestämmer du själv vad du vill ha för färg på densjälv gick jag från orginalfärgen gul och valde en blå bil iställetmen självklart en ford orginalfärg från året för det finns många snygga att välja på även om receptena kan vara svåra att hitta
July 27, 200519 yr comment_20446 Jag planerar själv att lacka om min bil. Allt måste inte vara original! Lack går dessutom att göra om igen om efterkommande ägare vill ha den i original färg.Min bil var vit när den lämnade fabriken, den är nu röd och jag vill ha den svart...Men kan väl erkänna att man kanske kan hålla sig inom de färger som fanns aktuellt tillverknings år.
July 29, 200519 yr comment_20510 Du frågar om två olika saker fast det verkar som du mest är intresserad av pengarna i slutänden, så lacka original så behöver ingen anmärka på det om du sen säljer bilen. En "entusiast" lackar i den färgen man själv känner för och själv tycker om.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.