September 30, 200321 yr comment_2520 Hej, någon som vet någon som kan göra ett bra billigt jobb.Jag har kitet hemma men behöver någon som kan göra arbetet.Tacksam för svar.
October 1, 200321 yr comment_2522 Jag har jobbat mycket i emmaboda men kommer inte på nån verkstad.Det är busenkelt att ändra utväxling.Om du inte har indikatorklocka eller andra verktyg så kan du lämna in diffenheten till vilken bilmek som helst så fixar dom det.Det viktiga är att få exakt spel mellan piniong och ring vilket det krävs en indikatorklocka att få till.Har du inte värdena tillgängliga så kan jag eller någon annan här ge dig spelet mellan dreven.Minns inte i huvudet men det är något på 0.13mm?????
October 1, 200321 yr Author comment_2531 Låter kanon... ska se mig runt lite här i Emmaboda, men annars om ni kommer på något bra ställe runt omkring säg gärna till.Om någon vet spelet det ska vara emmellan skriv gärna det här.
December 16, 200321 yr comment_3229 tjena, jag ska också byta till 3.73, jag har en kille malmö som gör det. men det jag tänkte fråga är,vilka delar av kitet är det du har, själv har jag shims, pinion och ringen, har du lager också??längtar efter o testa med 3.73..heheha det,mattias
December 17, 200321 yr Author comment_3250 Hej hej... har inte kommit dit än... men jag har bara ring/pinion.Är det svåra grejer å få tag i lager/shims? måste man byta?
December 18, 200321 yr comment_3257 Det finns en kille i Ringarum (lite söder om Söderköping) som har gott rykte om sig när det gäller att göra iordning bakaxlar. Han säljer även delar om man vill försöka sig på jobbet själv. Jag har ingen personlig erfarenhet av hans jobb dock. Hans firma heter "Stigs axle parts" (eller något liknande). Jag letade på Gula sidorna på nätet, men hittade inget telefonnummer, men han brukar ibland annonsera i Wheels och liknande tidningar.
January 10, 200421 yr comment_3502 Jag bytte till 3,73 för ett par veckor sedan. Jag köpte ett Richmond Kit och en monteringssats med lager, schims och hela skiten från summit. En kille i Mönsterås bytte det åt mig. Mycket duktig och billig. Han har hållit på med motorer och liknande i närmare 40 år så han vet vad han sysslar med... Det är ju inte så långt från Emmaboda så hör av dig om du inte får tag i nån.MVH Stellan070-6423595
January 11, 200421 yr Author comment_3521 låter bra , vad tog han för bytet och har du något telenummer till killen?Lämnade du hela bilen eller bara axeln/klumpen???
January 12, 200421 yr comment_3543 Hej, jag är ny här på forumet och sitter och kollar runt lite, jag fick min utväxling bytt i somras från 3,00 till 3,73 och det blev en grym skillnad. Beställde åxå på summit, grymt mycket billigare än i sverige.Spännade att se vad den gör på 402m till sommaren.Mvh Adde
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.