September 2, 200816 yr comment_60137 Hej allihopa!Har sett några tidigare som berört ämnet. Tänkte komma med ett tips kring det här med att montera draganordning på Mustang. Jag har lagt upp projektet på en hemsida så kan det förhoppningsvis vara till hjälp för fler!http://medlem.spray.se/mustang-98/Som sagt... ta en titt. /Mvh PP
September 2, 200816 yr comment_60154 Nu gick det.Snyggt jäkligt snyggt blir nästan sugen, vad kostar en sådan vagn månne.MVH Lasse.
September 2, 200816 yr Author comment_60159 Halloy!Vad gäller bilprovningen så krävs en dokumentation på draget (i detta fallet hade jag Brinks papper som följde med vid köpet samt en materialspecifikation och foton på ombygget) därtill vill bestktningsmannen ha ett intyg på släpvagnsvikt från biltillverkare (enklast att ta med bilens instruktionsbok). I övrigt var det inga problem, de var nöjda och berömde bygget.Ett tips: plocka ur alla onödiga prylar hemma eftersom bilen vägs vid reg.-bes.Tack Grufman och Lasse för berömmet!Vad gäller pris för Camp-vagn så allt från ett par tusenlappar och uppåt. Såg nypris nånstans, låg på ca 40.000:-//Mvh PP
September 2, 200816 yr comment_60170 när det gäller drag kan man ju alltid beställa från www.hitchfinder.com men klass 3-drag/löstagbart blir svårt. snygg lösning somsagt, surt dock på dragvikten. Vi känner också till det.. ringer några intresserade per veckan och man hör att dom hemskt gärna vill dra den där dubbelboggie kabi-vagnen efter mussen... fräckt ;-)
September 2, 200816 yr comment_60175 Mycket tjusig guide! Denna borde förtjäna en länk på teknik sidan.
March 29, 200916 yr comment_70460 Hej har en mustang cab 01 med drag och en combicamp. Det är inget problem med besiktning. hör av dig om du vill.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.