May 23, 20214 yr comment_176529 På min Mach 1, 71, sitter det en tums spacers både fram och bak, det ser snyggt ut så det ämnar jag behålla, men undrar om det finns några fler nackdelar än ökat tryck/slitage på hjullager? Byta hjullager kan jag hantera, det är både enkelt och inte särskilt dyrt. Men kan det ha andra effekter? Tex den sjungande piongen som jag skall få fixat, kan det ha med dessa att göra?
May 23, 20214 yr comment_176531 Nej ingen större nackdel vad jag erfarit Är väll bara kvaliten av spacer som kan spöka...Finns ju en del skit just på spacer så mest är väll hålla ett öga efter sprickor och så. Även att spacer verkligen centrerar exakt mot navet och i hjulcentrum för slippa vibbrationer Har själv 10mm spacer och fick tillverka centreringsringar i nylon vilket gjorde stor skillnad gällande vibbrationer i bakvagn
May 23, 20214 yr Author comment_176533 Tack! En klippa som alltid! Så vitt jag kan se är de hela, MEN jag har vibration(upp och ner typ) vid lägre fart, det har jag tänkt beror på att den stått en längre tid och att däcken inte är helt runda. Skulle taskigt centrerade spacers kunna ge upphov till något liknande?
May 23, 20214 yr comment_176534 För att kolla om det är däcken som gör det så tryck i minst 3 kilo luft och kör en runda, minskar vibrationerna så är däcken åtminstone en del av problemet. Tror det är svårt att centrera något bak om man inte svarvar navet.
May 23, 20214 yr Author comment_176535 13 minuter sedan, JanneJ said: För att kolla om det är däcken som gör det så tryck i minst 3 kilo luft och kör en runda, minskar vibrationerna så är däcken åtminstone en del av problemet. Tror det är svårt att centrera något bak om man inte svarvar navet. Tack, bra ide, det skall jag testa när bakaxeln åter är på plats!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.