June 17, 200519 yr comment_19084 Hej!Jag har ett rosthål på undersidan(inåt) i varje dörr, fråganär om dörren är "delbar", jag menar om det finns en "yttre" och en"inre" del som är ihopskruvad, det ser ut som att dörren är ett endaihopsvetsat stycke.Mvh Peter
June 17, 200519 yr comment_19086 Hej!Dörren består av en inre och en yttre del. Dessa är punktsvestade längst falsen du ser om du öppnar dörren. Tror inte att det är värt att dela på dessa för att byta tex. utsida. Försök att hitta en fin begagnad dörr eller svetsa in en ekonomiplåt.
June 18, 200519 yr comment_19100 "Insidan?"har du nån bild på rosthålet det kan ju faktiskt vara ett dränerigshål för att få ut vatten i dörrarna
June 19, 200519 yr comment_19105 Hej! som rossander sa, det enklaste är om du kan skära ut den dåliga biten och byta ut, men om det nu är på insidan så kanske det inte är så lyckat. Då försvinner lädermönstret i i dörren.Jag och min far har precis gjort vid bägge dörrarna på vår 66a. Vi köpte 2 nya yttre dörrsidor. Delade dörrarna, bytte ut rostig plåt i underkanten svetsade ihop den nya sidan och sen var det klart. Just plåtarbetet kan vara lite småjobbigt. Mycket "trial and error"
June 19, 200519 yr Author comment_19108 Hej igen!Jo jag hoppades på att dörren så att säga var delad i två halvor,i och för sig så syns rosthålen inte för det är i underkanten, men det blir väl till att rostlaga ändå.Tackar för hjälpen. Peter
July 16, 200915 yr comment_77366 Kolla i den här tråden.Massor med fina bilder på rostlagning av alla möjliga och omöjliga ställen!Man blir mycket imponerad av bjornpersson's arbete!
July 18, 200915 yr comment_77453 Att tänka på om du byter tex. byter del av "skinnet" ytterdelen på dörren.Oftast nedre del. Rita och mät samt skriv upp hur långt ner kanten är på några ställen så dörren stämmer i springan mot tröskeln. Innan du kapar.Bilder på reparation av innre strukturhörn som var helt upprostade.Några bubblor i lacken kan vara betydligt värre när man börjar undersöka.Blästra och tectyla insidan. Punkta "skinnet" och tennspackla skarven.Var försiktig vid punktning då värme gör så att plåten "slår sig" och blir bucklig. Kyl med tex tryckluft. Låt kallna mellan punktningarna./Tommy.
July 18, 200915 yr comment_77465 Att tänka på om du byter tex. byter del av "skinnet" ytterdelen på dörren.Oftast nedre del. Rita och mät samt skriv upp hur långt ner kanten är på några ställen så dörren stämmer i springan mot tröskeln. Innan du kapar.Bilder på reparation av innre strukturhörn som var helt upprostade.Några bubblor i lacken kan vara betydligt värre när man börjar undersöka.Blästra och tectyla insidan. Punkta "skinnet" och tennspackla skarven.Var försiktig vid punktning då värme gör så att plåten "slår sig" och blir bucklig. Kyl med tex tryckluft. Låt kallna mellan punktningarna./Tommy.Hur fick du till denna plåt?Är den hand knackad eller
July 18, 200915 yr comment_77466 Att tänka på om du byter tex. byter del av "skinnet" ytterdelen på dörren.Oftast nedre del. Rita och mät samt skriv upp hur långt ner kanten är på några ställen så dörren stämmer i springan mot tröskeln. Innan du kapar.Bilder på reparation av innre strukturhörn som var helt upprostade.Några bubblor i lacken kan vara betydligt värre när man börjar undersöka.Blästra och tectyla insidan. Punkta "skinnet" och tennspackla skarven.Var försiktig vid punktning då värme gör så att plåten "slår sig" och blir bucklig. Kyl med tex tryckluft. Låt kallna mellan punktningarna./Tommy.Hur fick du till denna plåt?Är den hand knackad eller Som tur var har min kompis en sick/falsmaskin. /Tommy.
July 18, 200915 yr comment_77467 Att tänka på om du byter tex. byter del av "skinnet" ytterdelen på dörren.Oftast nedre del. Rita och mät samt skriv upp hur långt ner kanten är på några ställen så dörren stämmer i springan mot tröskeln. Innan du kapar.Bilder på reparation av innre strukturhörn som var helt upprostade.Några bubblor i lacken kan vara betydligt värre när man börjar undersöka.Blästra och tectyla insidan. Punkta "skinnet" och tennspackla skarven.Var försiktig vid punktning då värme gör så att plåten "slår sig" och blir bucklig. Kyl med tex tryckluft. Låt kallna mellan punktningarna./Tommy.Hur fick du till denna plåt?Är den hand knackad eller Som tur var har min kompis en sick/falsmaskin. /Tommy.Vissa har det bra
July 18, 200915 yr comment_77469 Med lite klurighet och några träklossar är det inget större problem att göra en sådan del. Börja med en bit ex. 45*160, skruva dit några lister med lagom tjocklek för att vecket ska stämma, i 90 graders vinkel. Spänn fast en färsk bit 0,8 plåt ( gammal plåt är svårare att forma ) med några skruvtvingar ovanpå listerna och knacka fram profilen.Svårt att förklara i ord, ska se om jag kan fixa fram en bild senare...
July 18, 200915 yr comment_77481 Om man ska göra ett litet hörn som det på insidan av dörren funkar det med handknackning. Jag är bara en glad amatör och ett proffs kanske inte alls gör som jag men håll till godo..
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.