Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

comment_20114

Hallå,

Ska snart till och lacka min totalrenoverade -65 cabriolet. Jag vet att färgen har R/M nr 1770. Vilken färg ska "insidan" målas med. Jag har hittat två olika svar. En bok beskriver hur vissa delar ska målas med R/M 5758 och andra delar med R/M 5747, i och med att jag har "Trim Code" 22.

En annan källa visar att allt ska målas med Ditzler DL 12989.

Vad är rätt?

En fråga till: ska insidan av bak-flyglarna samt hjulhusen (i bagageluckan) målas med exteriörfärgen?

Tack för hjälpen!

Björn

comment_20153

Splattret ska dit innan färgen. Har för mig att det är på lite nyare Mustanger det ska vara grå/svart splatter. Tanken ska vara neutral, dvs. plåtren/silverfärgad. Baksidan av av ryggstödet ska nog också vara samma förg som på bilens utsida. Kolla runt på lite olika websidor, tex www.ebay.com/ebaymotors för att kolla hur det ser ut i detalj.

comment_20156

Att du har olika nummer på färgen är för att det är olika tillverkare. Ta boken med dig till dem som skall lacka bilen om du är osäker.

Rossander har rätt för sig. Allt i bagaget skall målas i Caspian Blue utom tanken + rör som skall vara neutral.

Det här med spattered är inget du behöver tänka på, det gäller inte din bil. Om du skall göra detta ordentligt så var proceduren på frabikerna,

1. Primer

2. Sound deadner

3. Färg

Lycka till!

Henrik.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.