Hej
Här kommer en bild den är beg och en vad jag fått förklarat steg två så lite högre än original funkar helt ok. sen har jag en nästan ny startkrans liggandes. Även transkåpa och blockplate.
Vassego. Inte lätt o veta om man aldrig varit ute för detta. Har du kollat oljan på rätt sätt ? ut och kör så den blir riktigt varm motorn igång gå igenom alla växellägen sen i med parken och kolla oljan med motorn igång :)
På växelväljaren nere vid lådan så sitter det ett fäste till som ska vara kopplad till förgasaren om den inte är kopplad så kommer inte kickdown fungera. Låttast är då att köpa ett Lokar kit.
Berätta gärna om det funkade med att lägga i läge 2.
En 351W monterades aldrig med C4 original utan med en FMX. Om det är eftermonterat så kan det vara en tidig C4 testa att starta med läge 2 och se vad som händer. Jag råkade ut för detta med en 68 jag hade och när jag la i läge 2 så startade den på ettan. Hur ser växellådan ut är den helt i alu elller alu gjutjärn alu?
Vad är det för årsmodell på bil du har de första C4 lådorna har två D det första D så startar den på 2:an och det andra D så startar den på 1:an.
Kickdown har inget med att göra hur den växlar detta gäller förstås om det är en C4.
Du kan kolla på denna lilla roliga sak funkar utmärkt lite knep så kan du säkert få till den.
http://www.ididitinc.com/i-25050479-dimmer-kit-tilt-lever-polished-aluminum.html?ref=category:1310155
Kör detta till vår Rod både till hel/halv samt till överväxeln fungerar prima :)
Mvh
Andrew
Förr tyckte jag det var trångt på en Mustang, men numera tycker jag det finns hur mycket plats som helst efter att ha skruvat med en Ford -34.
Oftast brukar det att vika undan eller bryta lite försiktigt i röret. Allt ska inte vara enkelt :)
Börja med att ta bort kabeln från givaren och jorda kabeln går mätaren upp i topp så är givaren trasig inget ovanligt. obs glöm inte att ha tändningen på när du testar.