Jag köpte en begagnad Edelbrock 2122 via mustangforum för att använda i en 289 renovering. Den var väldigt lite medkörd då förra ägaren uppdaterat till en vassare kam.
Allt såg bra ut, lyftarna var märkta in/ut och cylindernummer var dom hade suttit. Jag satte i kammen och lät lyftarna ligga kvar i sina märkta påsar tills nu då jag skall montera vipparmarna,
Så, nu då jag satte lyftarna på bordet och la en linjal över dom så märkte jag att det fanns skillnader i längden på dom(max. -0,28mm).
Då blev jag aningen orolig och beslöt att mäta lyftet på kammen med klocka. Dom flesta cylindrarna är ok men några få är nötta. Cylinder 2 är -0,5mm från spec. och cylinder 8 är -0,75mm från spec.
Jag mätte bara avgassidan då insugslyftarna ändå är relativt ok.
Så till min fråga, vad är acceptabelt?? 0,5 - 0,75mm nötta kammar låter väldigt mycket. Är det bara att slänga och köpa ny eller vågar man bulta ihop motorn och köra?
/Leif