October 25, 201014 yr comment_98649 Någon som har erfarenhet av styrsnäckor med märke Flaming River 16:1 och Borgeson Universal 19:1. Ska nämligen byta ut min styrsnäcka märke FoMoCo utan power steering på min -68 då den är helt glapp även efter justeringar och nytt fett i den.Tror inte det är lönt att kosta på med en renoveringssats till den heller.Flaming snäckan har ju 16:1 i utväxling medans Borgesons har 19:1, lika utväxling som på -68:an. Blir inte kärran trögstyrd med Flaming snäckan med utväxlingen 16:1, den är ju nog trögstyrd med min nuvarande FoMoCo orginal 19:1.Vore intressant att höra på era synpunkter.
October 25, 201014 yr comment_98652 Jag har hört från en själv använder Flaming River att de inte är något vidare utan att det är att föredra att renovera orginal. Det finns de som kör 16:1 utan servo och med breda framdäck.
October 25, 201014 yr comment_98658 Hej! Har läst i någon tråd om en mustangägare som kör med burgeson styrsnäcka och integrerad servo kanske vore något.Använd sökfunktionen sök på burgeson.Där hittar du lite om styrsnäckan jag menar.Mvh.Johnny.p
October 25, 201014 yr comment_98660 Hej,om 19:1 är trögt eller inte beror väl mest på körteknik, bredd på framdäck och vilken kringla man har. 16:1 är nog att föredra då man slipper veva så mkt, men blir så klart litet trögare. Jag renoverade min (19:1) originalsnäcka, gå in här och läs: www.stangerssite.com. Man kan beställa delar där eller av nån annan firma som säljer delar, typ NPD. Förutsättningen är dock att du inte har en massa korrosion/pitting på skruven och/eller att kuggarna på sektoraxeln inte är nerslitna. Är detta ok blir den som ny med nya lager, nytt fett och en noggrann injustering.//Mats
October 30, 201014 yr Author comment_98714 Har kikat lite om Borgesons på sök, den verkar ju intressant, är det någon som vet och har erfarenhet, vad som behövs ändras om för att den ska passa i min -68, utan servo för tillfället. Hur beter den sig på vägen (spårkänslighet).
October 31, 201014 yr comment_98759 Visst en Borgenson servo funkar fint.Sitter ju i 71-73 MustangernaI tidigare Mustanger GISSAR jag att det blir grymt svårt att få dit en sådan.Utrymmet är klart begränsat och Borgeson är en riktigt klumpig historia.Det är ju dessutom en gammal teknik som de flesta tillverkare slutade med för 30 år sedan men lever ju kvar i pickuper än idag.Känslan blir dock som i 71-73 Mustangerna kan jag tänka mig.Stabil känsla tills du rör ratten! När man svänger så går dessa nästan för lätt och ingen direkt vägkänsla.Kan ju variera mellan fabrikat självklart.Men det jag själv upplevt i tex 71-73 Mussar, Cheva vans och liknande så har det varit så.Min egen känsla är att om du vill du gå över till servo så satsa helt klart på ett modernare kuggstång som ger bilen en modernare känsla.Vill ha manuell styrning så behåll original designen som även "mnilsson" och "klingan" är inne påDen är helt okej körmässigt trots man får ta i lite.En framvagnsjustering kan dessutom få det gå lite lättare!!!
October 31, 201014 yr Author comment_98760 Tack för alla tips, det lutar nog mest troligt att renovera upp orginalsnäckan. Har inte plockat isär den ännu för att se hur slitaget ser ut, hoppas att det inte ser allt för hopplöst ut. Rolands Mustang , han säljer väl antagligen renoveringssatsen så jag får ta ett snack med honom.
November 1, 201014 yr comment_98783 Visst en Borgenson servo funkar fint.Sitter ju i 71-73 MustangernaMenar du inte Saginaw? Det var en GM-ägd tillverkare av styrdelar. Jag tror att 64-69 snäckorna är faktiskt också tillverkade av dom. Borgeson är ett företag som tillverkar och renoverar styrdelar och har nu kommit med en snäcka med integrerad servo till 65-69 Mustanger. Baserad på någonting Japanskt tror jag, som är anpassad så att den passar en Mustang. En del gör det självare har använd snäckor från bakhjulsdrivna Toyotor som är väldigt likt. Det verkar faktiskt varit någon sorts standard snäcka inom Japanskt bilindustri, för det finns många bilar med en sådan (utseendet är i alla fall väldigt likt, vad som finns inuti vet jag inte), t.ex. vissa Suzuki 4x4 modeller, Mitsubishi Starion etc.Jag vet inte vilken variant Borgeson använder (det vill de inte berätta ) men de anpassar bultmönstret, utgående axelns diameter och splines så att en Mustang pitman arm passar osv.Angående renoveringen av originalet kan jag påpeka att de här snäckar behöver vara proppfull med fett. Ta ut ett skruv från locket och pumpa in molybdenfett tills det kommer ut ur bulthålet. Vrid styret åt andra hållet och pump lite till. Snäckan går typ 2 gånger lättare efter smörningen.
November 1, 201014 yr comment_98785 Ja jag skulle nog inte nämnt fabrikat kanske.Min tanke var "Integrerad Servo" som Johnny ovan var inne på.Görs ju av både Saginaw och BorgensonOm Borgeson nu tillverkar en som passar rakt av på Mussar 65-70 så är det klart intressant då det blir ett enkelt sätt att gå över till servo.Sökte på deras hemsida och där fanns den ju!Ser bra ut!http://www.mustangmonthly.com/techarticles/mump_1003_how_to_install_integral_power_steering_gear/index.html
November 1, 201014 yr comment_98786 Fanns på Mustangsunlimited såg jag nu!$1000 är iallfall ½-priset mot kuggstång servo.Fanns flera olika satser så här en länk som ett exempel bara!http://www.mustangsunlimited.com/itemdy01.asp?T1=B999030+01&Category=Suspension+%26+Steering&subCategory=Steering+Boxes+%26+Related&CatKey=EMUSTANG
November 1, 201014 yr comment_98791 Jag köpte en 16:1 till min 69:a och passform och kvalitet var mycket bra. Rekommenderas! Passade "bult on". Inga problem alls.
November 2, 201014 yr comment_98807 Hej.Intressant tråd, finns det någon återförsäljare här i Sverige av denna integrerade lösning?/Dan
November 2, 201014 yr comment_98808 Hej.Intressant tråd, finns det någon återförsäljare här i Sverige av denna integrerade lösning?/DanÅterförsäljare tror jag knappast det finns.Vill du inte beställa själv kontakta någon av företagen som finns listade på hemsidan så blir du hjälpt.http://www.mustangclubsweden.org/default.asp?c=1014Annars lär du bli kontaktad när dom läst din fråga!
November 2, 201014 yr comment_98843 Jag köpte en 16:1 till min 69:a och passform och kvalitet var mycket bra. Rekommenderas! Passade "bult on". Inga problem alls.Det låter lovande. Hur är styrskänslan? En sådan integrerad servosnäcka verkar vara precis vad en gammal Mustang behöver.
November 10, 201014 yr comment_99002 Jag köpte en 16:1 till min 69:a och passform och kvalitet var mycket bra. Rekommenderas! Passade "bult on". Inga problem alls.Vad fick du betala totalt för den med tull, frakt, moms?/Dan
November 23, 201014 yr comment_99400 Köpte precis en F. River 16:1 på ebay, betalade 369 US + 90 frakt +tull.Har inte monterat då bilen är på utflykt och motorn någon helt annan stans.med lite tur är alla samlade till våren.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.