Jump to content

Featured Replies

  • 3 years later...
comment_41312

Verkar inte finnas så många som gör byten men jag kan rekommendera Norrorts Bil & Van Service AB i Spånga. Dom gjorde mitt byte och det kändes seriöst och proffsigt vilket även prislappen var.

Skaffa utväxlingen själv och låta dom göra jobbet, billigast så.

comment_41383
Bakaxelsspecialisten finns inte längre, firman är nerlagd. Alla verktyg och delar som fanns i lager köptes upp av Stigs Axle & Parts, dvs min far.

Telefonnumret till Bakaxelspcialisten kopplas idag automatiskt om till min fars firma.

Japp, och Grufman gör inga såna jobb utan hänvisar till Norrorts bil & van. Eller ? Stigs gör bara jobbet om man skickar ner bakaxeln vilket inte funkade för mig iallfall. Dock, så är dom välrenommerade !

  • 3 weeks later...
  • Author
comment_41875

eftersom tråden är över 3år så har jag redan bytt min utväxling, till 3.73. Stig axle and parts gjorde jobbet till min stora belåtenhet.

Men måste man byta hastighetsmätardrevet så att mätaren visar rätt. kuggen kostar runt 15dollar och tar tio minuter att byta.

räkna med 5-8000kr beroende på vem som gör jobbet och om annat behövs bytas i bakaxeln.

att byta gör en enorm skillnad, helt plötsligt så orkar V8:a dra iväg den 1.6 ton tunga kärran....

  • Author
comment_41891
Delarna kostar ? Vad pratar vi om för prestanda höjning är den typ 1 sek 0-100 eller? För i dagsläget kan jag känna att när man ligger på 5an och kör på svenska vägarna så är den lite orklös vid 90 då varvtalet ligger på blyga 14-1500 varv. Delarna går de att beställa genom dig ?

Lite osäker på siffrorna , vill minnas att jag hört en halv sekund på strippen.

runt 2500kr kostar sakerna.

1.6 ton? är inte en Lx lättare än Gtn? :P

Jag vägde min på kalibrerad lastbilsvåg hos min far och visade inga 1.6...

1540 står det i registreringsbeviset att den väger.

ska nog ta och banta ner den, bara byte från gjutjärn till aluminiumtoppar gör väl 20-25kilo på bilen.

comment_41897

Angående frågan om prestandahöjningen så gör tex byte från 2.73 till 3.73 ungefär lika mycket som förhållandet mellan 4an och 5ans växel på en T5 i en fox.

Min fox varvar nu 1900 vid 90 km.

Angående vikten 1.6 ton - jag ställde min på en nykalibrerad lastbilsvåg på min fars jobb och den visade 1450kg med en kvarts tank ungefär. Detta var med standardgrejer i motorn.

comment_41912
Angående vikten 1.6 ton - jag ställde min på en nykalibrerad lastbilsvåg på min fars jobb och den visade 1450kg med en kvarts tank ungefär. Detta var med standardgrejer i motorn.

Då borde din bil vara tyngre än Pernolfs. Han säger att hans väger 1540 enl registreringsbeviset (alltså tjänstevikt), vilket är mätt med full tank och inklusive 70 kg för förare.

comment_41914

Jag har en minimum vikt för att få köra Stock H/FI på 1560kg med förare på min 87/88GT. Det är en T-top, med manuell låda. Totalvikt enligt vv.se är 1880kg, skattevikt 1590kg

1450 låter inte helt orimligt, jag har full tank och nästan 50 kg ballast för att uppnå minvikten, och jag väger +100kg själv.

/Jocke

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...