June 21, 201212 yr comment_116873 Bakdäcken är slut, men istället för att handla det tråkiga som bara däck så kanske man skulle ha handlat nya fälgar med däck. Några tips på bra inköpsställen som gör det mer ekonomiskt? Usa? Ebay finns ju, men det kanske finns någon bra näthandlare också?
June 27, 201212 yr comment_117170 Jag köpte mina på statusfälgar.seKnappt 20.000:- för 20" däck + fälg.
July 3, 201212 yr comment_117524 Du kan köpa kvalitets däck + fälgar för 10.000 i USA tillkommer dock en tusing för frakt. Moms o tull är ju 35%på värdet på kvittot.
July 4, 201212 yr Author comment_117586 Moms och tull brukar kunna gå att få lägre om man mailar lite och ber dom sänka värdet på paketet, det funkar i dom flesta fall. Men jag har inte hittat något ställe där frakten bara går på nån tusing. Skicka gärna länk på sådana inköpsställen, jag har inte hittat ngt.
July 7, 201212 yr comment_117689 jag köper alla däck på däckonline.se eller deras verkstäder! kommit undan snorbilligt och aldrig missnöjd men senaste tiden har priserna verkat gå upp men ändå
July 7, 201212 yr Author comment_117691 Ja däckonline är ett bra inköpsställe för däck, men fälgar? Från USA finns det mycket snyggt men som jag skrivit tidigare så blir fraktkostnaden STOR.
July 7, 201212 yr comment_117693 Vill inte smutskasta någon, men inom EU finns egentligen inga billiga däck då det inte finns någon direkt konkurrens. Man måste vara medveten om att däck fabrikerna sorterar däcken i många olika kvalitetsnivåer (d.v.s. Man får vad man betalar för). De bästa däcken går till bilfabrikerna, sedan så distribueras de i rangordning vidare, även om däcken heter lika. Sedan så har i princip varje bilfabrik sin godkända däckfabrik från respektive leverantör. Alla däckfabriker är alltså inte godkända även om de producerar samma saker som sin namne på ett annat ställe. Lågpriskedjorna är de som får det som blir över, vilket kan resultera i att däcken blir svårbalanserade, har sämre rundhet, eller ge upphov till andra mindre kul effekter. I USA är konkurrensen mycket hårdare därav de så mycket lägre priserna. Håller man sig till de kända tillverkarna och undviker Kina däck så går det säker bra. Köpte senast mina "gummivalsar" (Continental extreme contact) och en uppsättning fälgar med frakt endast 500riksadler (för frakten alltså) som en del i container. Ironiskt nog så visade det sig att däcken var "made in Portugal". Man ska nog inte fråga vem som håller i logistiken där, men däcken var under halva priset mot inom EU. Ändrade %s av %s (%s) Syftningsfel
July 7, 201212 yr comment_117695 Glöm inte o kolla med Nordendäck gentemot Däckonline..."my little pony"
July 7, 201212 yr comment_117696 Kan ju även kolla med Europdäck.se mot ovanstående också..Lycka till"my little pony"
July 7, 201212 yr comment_117699 Vill inte smutskasta någon, men inom EU finns egentligen inga billiga däck då det inte finns någon direkt konkurrens. Man måste vara medveten om att däck fabrikerna sorterar däcken i många olika kvalitetsnivåer (d.v.s. Man får vad man betalar för). De bästa däcken går till bilfabrikerna, sedan så distribueras de i rangordning vidare, även om däcken heter lika. Sedan så har i princip varje bilfabrik sin godkända däckfabrik från respektive leverantör. Alla däckfabriker är alltså inte godkända även om de producerar samma saker som sin namne på ett annat ställe. Lågpriskedjorna är de som får det som blir över, vilket kan resultera i att däcken blir svårbalanserade, har sämre rundhet, eller ge upphov till andra mindre kul effekter. Nja, utan att egentligen veta bättre skulle jag inte tro på ovanstående. Varför skulle t ex Goodyear eller Michelin släppa ett sämre däck till t ex däckonline än till en vanlig gummihandlare ? Dessutom är dom medvetna om att folk köper sina däck online och dom vågar inte ta risken att få badwill för en dålig produkt. Jag kan dessutom förstå att en onlinehandlare i Tyskland har lägre kostnader för hantering av däck, lägre marginaler pga av större omsättning osv Tycker det låter lite som en bortförklaring från en gummihandlare, lägg dessutom till snacket om arbetstillfällen, låga marginaler så blir det komplett. Några lokala gummihandlare här i Stockholm har i vissa fall 100% marginal och det är inte jag sugen på att betala.
July 9, 201212 yr comment_117791 Är ingen däckhandlare men har jobbat hela mitt yrkesverksamma liv inom bilindustrin(28 år), med bl.a bilutprovning så jag vet nog ganska väl vad jag pratar om. Men som sagt vi lever fritt och Var och en får tycka som de vill.
July 22, 201212 yr comment_118465 Glöm inte o kolla med Nordendäck gentemot Däckonline..."my little pony" Jag kan inte rekomendera Nordendäck. Maken till struligare firma har jag inte varit med om när jag skulle beställa kompletta hjul till min bruksbil. Jag kollar alltid med lokala däckfirmorna nu för tiden.
July 22, 201212 yr comment_118470 Svar angående Nordendäck....för mig har det gått perfekt o beställa o få däck snabbt därifrån...Så det är väl då som baken ...resultatet är delat alltså Fifty/fifty då..Lycka till med dina lokala förmågor..."my little pony"
April 12, 201312 yr Author comment_126205 Någon som kan tipsa om ett bra inköpsställe för fälgar, med eller utan däck, från staterna? För det är väl därifrån typ "bullet" fälgarna kommer från?
April 12, 201312 yr comment_126209 Berit ska ha ny tassar och jag orkade inte hålla på och kladda med att hitta containerfrakt så jag slängde in en beställning på daekonline. Han har varit extremt tålmodig med en (mycket) velig potentiell kund och vad jag har förstått efter en del sökande så har det fungerat väl med leveranserSent from my fåtölj using Tapatalk HD
April 12, 201312 yr Author comment_126211 Som det är skrivet ovan så är vi många nöjda med däckonline. Det är mer fälgleverantörer som jag är ute efter, som kan leverera tomma fälgar eller kompletta satser med däck.
April 12, 201312 yr comment_126216 Grufman har ju rätt mycket fälgar till våra bilar. Kolla senaste katalogen.
April 13, 201312 yr comment_126240 Vad är det du vill ha? Skicka ett mail så kan jag kolla. Har flera försändelser på väg hem (läs containers) i olika omgångar.
April 14, 201312 yr comment_126245 Gummihuset.se fungerade bra för mig när det gällde vinterdäck inkl fälg. Lite sena på leverans men annars var dom billiga och bra.Däremot så hittar jag inte nåra "coola" mussefälgar hos nån av de onlinedäckfirmorna utan det är 2-3 firmor som tar in USA fälg och dubblar priset.Jag funderar på att tillsammans med nåra bilintresserade USA-släktingars firmor over there ta in fälg och annat.Men det måste ju till ngt intresse bland er för att det ska bli nån fart på detta
April 15, 201312 yr comment_126282 Jag är intresserad av lite prylar från American Muscle. Bland annat fälgar eventuellt däck och annat smått o gott. Allt hänger på vad slutsumman blir i svenska pesetas
April 15, 201312 yr Author comment_126294 Hur kan man gå tillväga för att göra en sambeställning? Vad kan det kosta att hyra in sig i någon container? Någon som är insatt?
April 16, 201312 yr Author comment_126305 Tvärkollade på American Muscle och ett set med 20" kromade bullit fälgar med däck och bredare bakdäck får man för 10500:-. Känns väl som ett hyffsat utgångsläge. Men med dyr frakt och moms så blir det ju inte billigt längre. Det skulle man ha kommit från på nåt sätt. http://www.americanmuscle.com/chrome-bullitt-wheels-1011.html#shop-by8
April 16, 201312 yr comment_126310 Dom flesta fälgar i den klassen kostar runt tretusen här hemma UTAN däck. Hade A-M skeppat till Sverige hade jag gjort min beställning för länge sedan.......
April 16, 201312 yr comment_126332 Dom flesta fälgar i den klassen kostar runt tretusen här hemma UTAN däck. Hade A-M skeppat till Sverige hade jag gjort min beställning för länge sedan.......Finns företag som skickar det vidare till Sverige för en tusing eller så ink frakt. Eftersom man ändå har gratis frakt från AM så går det väl jämnt ut.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.