May 30, 201410 yr comment_136859 Vid fullt gaspådrag från stillastående och regnvåt vägbana får jag hjulspinn, fast motorn är helt original. Inte något jag gör ofta, men ibland måste man kanske stajla lite. Då börjar bakvagnen hoppa och det känns som om jag lämnar bakaxeln kvar på vägen efter mig. Lösningen är traction bars. Billigaste alternativet är de som inte behöver svetsas, utan bara bultas på bakre bladfjädrarna. Hansen Racing har en universalmodell, som "bara" kostar 1.265 kr. Vettigt alternativ, för en som gör hjulspinn kanske ett par gånger per år?http://www.hansenkatalogen.se/en-us/Hansenracing/Startsida.aspx#/car/freetext/LAK20475
May 30, 201410 yr comment_136861 Japp billigast och fulast! Varför inte bara byta bladfjädrarna?Finns ju förstärkta som inte gör bilen allt för styv.4.5-blads fjädrar gör paketet tåligare för vridningar samtidigt får du en stabilare körning5-blad går också men kan göra bilen lite struttigare så det förstör nog vardagskörningen
May 30, 201410 yr comment_136862 Japp fult och du får en jäkligt stötig bil när du vill köra lugnt och fint. Gör det ordentligt istället och sätt dit Shelbystag.
May 30, 201410 yr Author comment_136863 Vadå fult? De sitter ju under bilen? Dessutom har jag SET:s väghållningskit med ett extra blad i bladfjädrarna bak.Om jag kommer till er träff på söndag på Mellangården så får du utveckla ditt resonemang Andrew.
May 30, 201410 yr comment_136866 Vadå fult? De sitter ju under bilen? Dessutom har jag SET:s väghållningskit med ett extra blad i bladfjädrarna bak. Jaha det är redan kraftigare fjädrar! Jo visserligen sitter traction bars under bilen men ändå väl synliga från sidan....Fast oftast är de lackade i någon gräslig färg så målar man om dom mattsvart så döljer man de bättre.Smaken som baken! Shelby staget skulle jag också välja trots man får svetsa...Men vad gör det att du får svetsa det lilla? Föresten jag antar din bil har en öppen diff och det betyder ju att kraften fördelas ojämnt ut på hjulen.Vibrationer och hopp är nog något man får räkna med utan detta stag.
May 31, 201410 yr comment_136878 Jag utvecklar det på Söndag och då kan du även se på min bil vad jag menar med Shelbystag.
May 31, 201410 yr comment_136896 Det kan faktiskt vara stötdämparna som inte hänger med men momentstag är en möjlig väg att gå.
April 28, 20213 yr comment_176219 Shelbystag? Såna? Hur monteras dessa? Nyfiken! 🙂 Och 4.5-blads fjädrar var hitta man det?
April 28, 20213 yr comment_176220 Det där är väl ett främre stötfångare fäste tycker jag det ser ut som !
April 28, 20213 yr comment_176222 Man lär sig saker hela tiden, det vi kallar bladfjädrar heter egentligen trapetsfjädrar, det är en undergrupp till bladfjädrar! 🙂 https://molnlyckebilfjader.se/produkter/?gclid=CjwKCAjwj6SEBhAOEiwAvFRuKFbVVD8b0D19tq4cEGDTcL2k7xeOK8xEGmi47zdvdNtCKysyCYnKbBoCMsQQAvD_BwE
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.