Jump to content

Featured Replies

  • Author
comment_187393
35 minuter sedan, THOMAS said:

Jag skulle börja med att ta av högra ventilkåpan så jag verkligen är säker på att cyl 1 står i kompression. Och inte i växling .

Det brukar vara den vanligaste orsaken när man har haft fördelaren ur monterad.

( jag vet ju inte hur erfaren du är med detta ) så jag hoppas att jag inte förolämpar dig, 😬

Inte alls, behöver alla idéer. Det var ju år sedan jag höll på med Fords V8:or. Annars är det bara VW som gäller. De är ju genialiskt enkla att hålla på med.

Får börja med att försöka få av fördelaren igen. I morse kunde jag ta ur den och sätta tillbaka den lätt, men inte nu. Sen går jag igenom ventilerna igen. Tur att man har en till bil som fungerar.

IMG_3282.jpeg

  • Svar 275
  • Visingar 17,4k
  • Skapad
  • Senaste Svar

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Speedwell67
    Speedwell67

    Då var första provturen gjord runt flygfältet. Det verkar fungera bra trots 30 gradig värme. Körde fram och tillbaka på gårdsplanen för att låta självjusteringen göra sitt jobb. Och nu är det gott om

  • Speedwell67
    Speedwell67

    Åkte ut till garaget med den nya vacciumklockan som ska justeras med passande insexnyckel enligt instruktionen. Avskyr sådant! Som tur hade jag en mejsel så jag kunde justera den till rätt inställning

  • Speedwell67
    Speedwell67

    Äntligen är insuget på plats och tack för alla tips. Det som kvarstår innan provstart är: 1. Värmeslangar. 2. Gasstaget ska monteras. 3. PCV-anslutning till karburatorn. Den behöver ju sitta på frams

Posted Images

  • Author
comment_187401

Gick igenom proceduren igen. Tack @THOMAS, fingret i tändstifthålet och säkrade att det denna gång var kompressionsfasen. Stannade vid markeringen 10° på dämparen. Måttade in cylinder 1 på fördelaren. Sen satte jag tillbaka fördelaren och fästet. På med tändstift, fördelarlock och tändhattar. Sen var det dags att koppla in batteriet. Startar och den går lite knackigt. Vred fördelaren i linje med vevaxeln och där står den bra. Låter motorn gå en stund och den verkar gå bra. Känns som lite rappare gasrespons. Ska köra med stroboskop senare för att finjustera och lite på luftskruvarna.

Däremot låter det rejält mycket från H-pipan. Ska koppla på ljuddämparna temporärt innan det kommer ett nytt avgassystem. Så nu blir det till att passa in skärmar, byta fönsterhiss och beställa tid för framvagnsinställning

  • Author
comment_187414

Har inte tänkt färdigt vad gäller 2 1/4 avgassystem. Ta hem från USA är inte möjligt. Det kostar visseligen runt $240, men att frakta hem rörstumpar och dämpare går lös på $350 - 400 och sen har vi tull och moms, så det går bort. Funderar på att ändå hämta ett från RSB i Tyskland. Det går lös på €475 + frakt på €30. Ingen tull och ingen moms. Tar några dagar att få hem.

Istället blev det lyxmek med att byta fönsterhiss på förarsidan. Tur att jag passat in allt tidigare. Men trångt naturligtvis, inte minst att få på det lilla låsclipset. Så nu åker den gamla hissen i soporna.

20250601_152544.jpg

  • Author
comment_187431

Det blev ingen körning i Tierp. Ett blodigt öga satte stopp, men är bättre nu. Idag blev det till att justera huven så långt det är möjlig. Trodde att den nya sandplåten skulle passa, men icke. Så återmontering av hela fronten blev det inget av idag. Shelbyfronten kanske passar, men det visar sig imorgon. Annars får jag blaska på lite färg på den gamla sandplåten som troligtvis är original och passar. Dålig passform är trist.

Siktar på Mustangträffen på Ulva den 17/6 och Arlanda Testtrack den 26/6.

IMG_20250219_155103783~2.jpg

  • Author
comment_187438

Orkar inte kladda med plast just nu så fronter får vila en stund eller gå på försäljning.

Men det blev till att beställa ett 2 1/4 avgassystem. VP har inget, Hansen har inget, Dahlhems har inget och inga napp i köpesannonser. Så det fick bli Tyskland istället. RSB Mustang i Tyskland var ju lite knepiga förut. Hade en knepig handelssajt och de skickade inte till Sverige. Nu har det blivit mycket bättre, dvs de skickar till Sverige m.h.a. DHL. €29.90 för att skicka mitt paket till Sverige, maxvikt 30 kilo. Euron ligger idag på 10,96 så det är ju bra. I och med att man handlar inom EU så betalar man varken tull eller moms vid ankomsten till Sverige. Momsen är ju redan betald i Tyskland.

Systemet är dessutom tillverkat i Tyskland. Ett liknande från Scott Drake kostade $240 i USA, frakten till Sverige mellan $350 - $440 och därefter tull och moms. Kollade inte med Shopusa eller Jetcarrier. Så nu håller jag tummarna för att de håller leveranstiden på 1 - 5 dagar.

IMG_3922.png

  • Author
comment_187440

Så här nära har jag inte varit i år. Fronten monterad. Grill och höger strålkastare närmast att monteras. Men strålkastarinsatsen har varit trasig länge. Jag köpte för länge sedan en som var i bättre skick men som även den, måste lagas. En plåtbit, popnit och sen lite JB Weld så är den fixad. En ny kostar nästan 1 800 kr på VP och det är tveksam om det är bättre kvalitet än den undermåliga originaldelen. Så det blev så här.

Och avgassystemet har lämnat Tyskland.

20250610_140903.jpg

20250610_154837.jpg

Ändrade %s av %s (%s)

  • Author
comment_187444

Då återstår nästan bara stötfångaren, avgassystemet och hjulinställning. Behöver göra någon justering av höger strålkarinsats och sarg då den inte ligger dikt an mot skärmen, men det löser jag i veckan. Byte av gummilisten till framrutan och lack av tak får bli senare i sommar.

Ska faktiskt bli kul att se hur den ligger på vägen.

20250611_115601.jpg

  • Author
comment_187449

Ja det känns nästan som det aldrig tar slut. Det som skulle vara en uppgradering av framvagnen och byte av insug blev mycket mer och tog som vanligt mer tid än förväntat. Så det visar sig om en vecka drygt om det varit värt det, men det tror jag. Mest spänd på hur den kommer att gå på vägen. Så det blir några uppdateringar till av min tråd.

  • Author
comment_187462

Achtung baby! Idag hämtade jag avgassystemet från Tyskland. Snabb leverans, men Postnord schabblade i fredags och kunde inte åka ut med paketet. Nåja nu är det i garaget och det ser bra ut så långt. Åker nog ut och kapar bort det gamla i mogon och sätter dit det nya.

20250616_102450.jpg

20250616_114156.jpg

  • Author
comment_187466
28 minuter sedan, JanneJ said:

Ska bli kul att höra hur du upplever den nu. Och jag gillar din ambition att göra den ännu bättre!

Tack, ja man får ta små steg och se till att den går bra på kurviga vägar och att den är lite som Schweiz, neutral.

  • Author
comment_187497

Det var lite välj tajt i passningen så jag fick slipa lite på mellanrören och anslutningarna till ljuddämparna, så nu känns det bättre och blir lite enklare att montera. Börjar med det knepigaste, förarsidan.

Passade också på att sätta dit mitt Heuer tidtagarur så man kan hålla koll på slotarna man får tilldelat.

IMG_3928.jpeg

IMG_3927.jpeg

  • Author
comment_187507

Det går sakta framåt och det verkar som systemet lirar, men de gamla fästena för avgassystemet var nog hemsnickrat, tyvärr. Order lagd till VP som hade det mesta hemma, förutom bakre fästen likt original. De hade dock en variant där man nyttjar transportöglorna baktill, då slipper man borra nya hål. Tyvärr sitter de som berget, men hag fick bort en. Nu är målet helgen, om prylatna

20250624_125422.jpg

  • Author
comment_187527

Då blev det ett steg bakåt! Rören fram till ljuddämparna sitter bra och ljuddämparna verkar lira, men herrejösses vad trångt det är på förarsidan!

Får fundera hur jag ska göra. Fästena för avgasupphängningen som sitter i hålen för transportfästena är naturligtvis för GT med utblås i bakre plåten. Det stod det ingenting om på VP:s butik, trist. Hängarna till ljuddämparna såg däremot rätt ut. Ska lyfta baksätet imorgon för att se hur jag fäster hängarna med plåten.

Är ändå inte riktigt övertygad om att köra dubbelt system. Ett rör på passagerarsidan är bättre och spar vikt. Får tänka igenom det här.

  • Author
comment_187557

Tror jag har löst det hela. Ska bara ordna med ett bakre fäste för rören över bakaxeln, sen ska allt riktas in lite bättre, dras fast ordentligt från front till akter och hitta lämpliga slutrör. Kunde dock inte låta bli att starta bilen. Nöjd med ljudet. Kan nog ändå inte släppa tanken på ett enkelt system pga utrymme och vikt, ca 10 kilo lättare, men det får bli senare. Hoppas kunna bli klar under helgen.

Ett litet omdöme på systemet: inköp och leverans får bra betyg. Liten fraktkostnad, snabb leverans och bra packat. Med själva systemet blev det blev lite merjobb att anpassa rören så att de inte nöp direkt i skarvarna. Jag kanske skulle åkt till någon avgasfirma eller inhandlat lämpligt verktyg för att anpassa rören. Eller kanske bett någon firma att montera det. Kanske jag skulle valt ett tvåtumssystem istället. Men nu är det gjort. Känns ändå prisvärt.

Så nästa övning blir en framvagnsinställning, med camber, caster och toe-in. Kör på mitt vanliga recept, camber -1°, caster +2° och toe-in på 1/8. Har fått förslag på toe-out för bankörning, men jag tar samma inställning som innan framvagnsuppgraderingen. Har lagt nätta högar med shims på bänken i storlekar 1/8, 1/16, 1/32 och 1/64. Så nu blir det lite matematik i garaget och omvandla dessa shims till grader. Men först blir det en mätning av utgångsvärde. Och jag börjar därefter med camberinställningen. Går det helt käpprätt åt skogen så åker jag till Vianor. Men man måste prova först.

När jag får hem alla prylar från USA för att bygga justerbara casterstag så kommer det att bli lite lättare att ställa caster.

Ändrade %s av %s (%s)

  • Author
comment_187597
On 2025-07-15 at 08:07, Corvette said:

trodde man meckade på vintern å körde på sommaren, men du meckar ju året om

fast de e ju bra så vi har nått spännande att följa 😉

Ibland blir det så, och det här tog mer tid än förväntat och borde kanske startat i november. Men nu är det nära.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...