June 5, 200519 yr Author comment_18626 Nu är det så att jag har varit ute och kört en runda men bilen stannade med en kanon knall. oljepumpen (den nya) har skurit precis som den gamla. fördelardrevet klarade sig men inte den lilla pinnen som håller fast drevet. Har försökt skruva på pinnen som driver pumpen men den sitter lika hårt som den gamla gjorde Så nu är det bara att börja om från början och lossa och kontrollera oljepumpen
June 5, 200519 yr comment_18627 Det är inte som så att axeln som driver pumpen är för lång ?, det måste finnas lite spel när fördelaren är monterad. Iannat fall så har du en axel som trycker ned i pumpen. Detta skulle kunna orsaka pump haveriet.
June 5, 200519 yr comment_18630 Brickan är till för att du inte skall kunna dra ur pinnen ur oljepumpen när du exempelvis tar ur fördelaren. med andra ord när du har monterat pumpen så skall du kunna röra pinnen upp och ner i pumpen men du skall inte kunna dr upp den så långt så att pinnen kommer ut ur oljepumpen.Kan bli jobbigt om man tappar pinnen i tråget.
June 5, 200519 yr Author comment_18631 Men pinnen vilar ju i oljepumpen den ska väl inte kunna gå in i oljepumpen heller? man sätter ju i pinnen och den ligger ju mot botten på hylsan som den sitter i?
June 5, 200519 yr comment_18644 jaha disskutionen förs här också. Bestäm dig winnerpatric! Jag trodde också som 429SCJ-R sa att det måste vara nått fel på längden av pinnen.alternativt fördelaren.Har aldrig hört talas om ett sånt problem så det är nog unikt isåfall.
June 6, 200519 yr Author comment_18667 knackade ur delarna ur oljepumpen, rengjorde och satte tillbaka... så nu snurrar pumpen igen, inga större synliga skador verkar det vara. måste vara att pinnen är för lång. är ju original pump och pinne, med en motorcraft fördelare. så det kan ju skilja något i längd. Ska montera tillbaka pumpen och sätta i fördelaren för att kolla att så verkligen är fallet...
June 6, 200519 yr comment_18669 Skaffa en lång hylsa som du kan koppla till en borrmaskin, hylsan skall naturligtvis passa på oljepumpsaxeln. kör sedan med borrmaskinen och kolla att det inte tar stopp. Glöm ej att köra borrmaskinen åt rätt håll.Det kan ju vara så illa att du får för högt tryck och att detta orsakar att pumpen låser sig och orsakar ditt haveri.Nu när du fick ordning på den nya pumpen, har du provat att fixa till den gamla ?, kan vara intressant och veta om det är samma problem på den pumpen.
June 6, 200519 yr Author comment_18670 När jag körde låg trycket mellan 60-75 PSI, Började med att knacka ur innehållet ur den gamla och rengjorde, som även den fungerade vid hopsättning. Om man tittar på själva locket (botten) på oljepumpen så ser man att den legat mot plattan. Ska ta ett foto. / hittar inte kameran Men i alla fall så syns det tydligt på den gamla pumpen men lite mindre skav på den nya.
June 6, 200519 yr comment_18673 Härligt! Då får du se till att bränna runt sen när du fått ordning på henne Bränna runt? Hmm de läter ju inte direkt något vidare bra... Käns inte som något man borde göra med en sådan bil direkt när man får den. Då en sådan mustang är ganska svårkontrolerad om man gämför med en vanlig volvo eller något. Han bör nog ta de lilla lugna innan han lärt sig eller provat gasa till lite på t.ex. någon ödslig parkering då man kan få gött goa (svåra) kast med en sådan bil om man inte vet hur man skal bete sig när man trampar till på plattan, och kanske vart man inte bör trampa till Så mitt råd är nog ändå att ta de lilla lugna i början tills du känner bilen lite mer.Jag menade det inte bokstavligt talat.
June 6, 200519 yr Author comment_18675 Pinnen ligger inte mot oljepumpen är ett spel på mellan 3-5 mm så det ska inte vara några problem.men då är ju frågan: vad kan det vara jag blir inte riktigt klok på detta
June 6, 200519 yr comment_18677 DU SÄGER ATT DU DELA OCH GJORDE RENT OLJEPUMPEN.FANNS DET NÅGON SKIT DÄR DÅ.EFTERSOM DEN FUNGERADE SEDAN.DÅ E FRÅGAN HAR DU BYTT OLJE-PICKUPPEN ELLER HAR DU RENGJORT DEN GAMLA:- DET KAN VARA SÅ ATT DET ÄR NÅGOT HÅL I SILENS GALLER SOM ÄR FÖR STORT SÅ DET KOMMER IN FÖR STORA BITAR MED SKIT:- ELLER SÅ ÄR DET GAMMAL SKIT I RÖÖRET SOM LOSSNAR..DET MÅSTE HA VARIT NÅGOT STORT SOM GJORT SÅ ATT PUMPEN STANNADE:-
June 6, 200519 yr Author comment_18680 Hittade lite plastbitar i pumpen... Blev förbannad på pickupen och slet den i småbitar, massa plastskit låg där i Så nu är det bara att beställa ny pickup och lite annat som gick sönder... snart på vägen igen
June 6, 200519 yr comment_18681 Plastbitarna är säkerligen rester av dina ventiltätningar, tag du av dina ventilkåpor och kolla om det ligger mera rester där. eller hur dina ventiltätningar ser ut. Lika bra att få stopp på mera rester av plast i din motor.
June 6, 200519 yr Author comment_18683 Ska göra det senare i kväll... Nu ska jag ut och spela golf och lugna tankarna lite.Vad kostar en pickup? / finns det bättre vs sämre pickuper?
June 6, 200519 yr comment_18703 Spela golf Vad är det för dumheter Kryp genast under bilen igen Kan bara hålla med.
June 6, 200519 yr Author comment_18707 Finns inte mer att göra just nu. måste köpa grejor först.Måste ha ny pickup och nytt drev och drevsprint + olja... ska se om jag hinner det i morrn, men så fort jag får grejorna så är den hopsatt på 2 timmar... Fick ju köra den i 10 min i alla fall... var en riktig aptitretare, vill bara ha mer!
June 8, 200519 yr comment_18771 Hej winnerpatric. Jag tycker synd om dig men ge för tusan inte upp!!Du måste ha ett större hål i silnätet på pick-upen så att små fragmet av ventiltätningarna har letat sig in i pumpen och gjort så den nypt. Det behövs säkert inte mycket mer än så för att drevet till fördelaren tackar för sig.Jag har precis bytt ventiltätningar på min motor och problemet är det att när ventiltätningarna blir gamla så blir de stenhårda och börjar spricka. Efter en tid så faller de sönder och letar sig ner i oljetråget. Delarna som är tillräckligt stora stannar uppe i toppen och ligger runt oljekanalerna alternativt kvar inne i ventilfjädrarna ända tills de fragmenteras tillräckligt mycket för att leta sig vidare....Jag har visat denna bild förut, men så här såg det ut i mitt oljetråg efter att jag demonterade det. Jag hade som tur var inga större hål i pick-upen.När du ändå är igång och jävlas så kan det vara lika bra att byta tätningarna. Skruvar du ihop motorn nu så kommer du nästa säsong ha en massa plastskit nere i tråget igen som hindrar effektiv smörjning av motorn. Jag kör en Cleveland och på den, vars oljesystem betraktas som undermåligt, är det förmodligen ännu mer kritiskt då man får nedsatt smörjning.Tack för mig och good luck!
June 8, 200519 yr Author comment_18790 Får höra med någon om de har tid att byta ventiltätningar, klarar jag nog inte själv. Biten som jag hittade i oljepumpen varväl ca 8-9 mm lång och 3-5 mm bred och den hade kilat ordentligt. Beställde nya grejor igår! Blev ny pick-up, olja, drev, oljefilter. Ska rensa upp motorn från så mycket plastbitar jag kan, sen får jag se när det blir av att byta/sätta nya tätningar. Någon som har en bild på hur tätningarna ser ut när de är monterade???
June 8, 200519 yr comment_18792 Nja, Ingen direkt bra bild. Skruva av ventilkåporna och titta in i ventilfjädrarna. Tätningen ser ungefär ut som en fingerborg och träs på ventilskaftet efter det att man demonterat ventilfjädern. Det finns två olika sätt att demontera fjädrarna. Genom att ta bort topparna från motorn och använda en ventilbåge eller att meddelst tryckluft i tändstiftshålen hålla ventilerna på plats medan man byter tätningen. För att göra detta krävs en kraftig kompressor och en speciell ventiltång. Jag försökte med denna metoden men lyckades inte och var tvungen att demontera topparna från motorn.
June 9, 200519 yr Author comment_18824 Fick inga gjejor levererade idag Men hoppas på morgondagen, så jag har helgen räddad.
June 12, 200519 yr Author comment_18888 Nu är bilen klar och jag körde en runda igår... motrn går bra men eftersom jag sprängde ljuddämparna vid sista oljepumpshaveriet så låter den lite skumt. Så fort jag har lite pengar över blir det ett nytt system.
June 12, 200519 yr comment_18893 Fan vad gött! Gott jobbat! Jag hoppas min Musse är på hjulen i slutet av denna vecka.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.